Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bez kosztów i z zyskiem

Radom przystąpił do ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci", którego organizatorem jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA – ElektroEko.

– Projekt został wdrożony wspólnie z firmą Radkom. Prace nad projektem, pod patronatem miasta, trwały cztery lata. Nie mogliśmy go realizować ze względu na brak dostosowania do naszego projektu przepisów prawnych – wyjaśniał prezes firmy ElektroEko Grzegorz Skrzypczak

Miasto nie będzie ponosiło kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Bierze je na siebie Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA – ElektroEko. Wynika to ze statutu organizacji działającej jako organizacja not-for-profit. To oznacza, że wszystkie środki przeznaczane są na rozbudowę systemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych, związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. – Cieszymy się z tej umowy, bo daje ona szanse dla mieszkańców na to, że elektrośmieci będą od nich odbierane bezpłatnie – powiedział Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.

ElektroEko SA to największa Polska organizacja odzysku. W imieniu producentów i importerów sprzętu RTV, AGD, IT oraz oświetlenia organizuje i finansuje procesy związane z budową stałego i efektywnego systemu zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest też jedynym polskim przedstawicielem w międzynarodowym stowarzyszeniu WEEE Forum, zrzeszającym największe europejskie organizacje odzysku. Program „Moje miasto bez elektośmieci” jest najnowszą inicjatywą ElektroEko. Celem tego programu jest stworzenie efektywnego, publicznego systemu zbierania zużytego sprzętu w gminach oraz edukacja w zakresie właściwego postępowania z tego rodzaju odpadem.

Elektrośmieci – za które uważa się zużyte, przestarzałe lub zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie (np. pralki, lodówki, sprzęt AGD, telewizory, komputery, telefony, świetlówki i inne) – nie wolno wyrzucać do śmietnika. Grozi za to kara grzywny do 5000 zł. Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, zawierające szkodliwe substancje, jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związku bromu.

Obecnie na terenie Radomia są cztery publiczne punkty zbierania: parking przed Urzędem Miejskim w Radomiu u zbiegu ulic Kilińskiego i Staszica – od 9.00 do 15.00, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, parking przed supermarketem E. Leclerc przy ul. Wierzbickiej – od 9.00 do 15.00, w każdą drugą sobotę miesiąca, parking przed Uniwersytetem Techniczno-Humanistycznym przy ul. Chrobrego – od 9.00 do 15.00, w każdą trzecią sobotę miesiąca oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych przy ul. Witosa 96 – od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00, a w soboty – od 9.00 do 14.00.

Oddając elektrośmieci do punktu zbierania ElektroEko, pomagamy szkole. Za oddany sprzęt otrzymuje się kupony Funduszu Oświatowego, a te z kolei przekazujemy wybranej szkole podstawowej. Kupony przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymienić na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła, szafy.

 

Bezpłatnie i prosto z domu

 

Wdrożenie przez władze Radomia programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza, że mieszkańcy miasta będą mieli też kilka innych możliwości prawidłowego oddania elektrośmieci. W przypadku, gdy są one duże gabarytowo (np. lodówki, pralki, zamrażarki), można zamówić bezpłatną usługę ich bezpośredniego odbioru z domu. Program powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Radomia, którzy kupując nowy, duży sprzęt AGD, są zmuszeni płacić za zabranie z domu podobnego, ale już zużytego sprzętu.

Aby zamówić usługę bezpośredniego odbioru z domu, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić na nr infolinii 2222 333 00 (koszt połączenia według stawki operatora). W ustalonym terminie po sprzęt zgłosi się ekipa ElektroEko, która odbierze go bezpłatnie. Za sprzęt odbierany z domu kupony z Funduszu Oświatowego nie są wydawane.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy