Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zapis niepojętej miłości

Kontynuujemy cotygodniową publikację tekstów bp. Henryka Tomasika, które pomogą nam jak najlepiej przygotować się najpierw do peregrynacji krzyża po naszym kraju, która rozpocznie się po Niedzieli Palmowej, i do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu – mówił młodym Jan Paweł II.

Krzyż Roku Świętego, przekazany młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, stał się „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Pielgrzymującym”, a po pewnym czasie otrzymał tytuł „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”.

Na Jasnej Górze, podczas czuwania modlitewnego 14 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II powiedział: „Pośrodku naszego czuwania stanął krzyż. Wnieśliście ten krzyż i ustawili w środku. W tym krzyżu objawiło się do końca Boskie »Jestem« nowego i wiecznego Przymierza. »Tak (…) Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby [człowiek] nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16)«. Krzyż – zapis tej niepojętej miłości. Krzyż – znak objawiający, że »Bóg jest miłością« (1J 4,8)”.

W Orędziu na XII Światowy Dzień Młodzieży, który miał miejsce w Paryżu w 1997 r., Jan Paweł II używał jeszcze określenia „Krzyż Roku Świętego”. Pisał wówczas: „Rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata, a poprzez spotkania poświęcone modlitwie i refleksji, poprzez dialog jednoczący niezależnie od różnic języka i rasy, oraz dzielenie się ideałami, problemami i nadziejami przeżyje doświadczenie rzeczywistości obiecanej przez Jezusa: »gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich« (Mt 18,20)”.

Podczas spotkania z młodzieżą w Rzymie, na Lateranie, 2 kwietnia 1998 r. ojciec święty wprowadził już określenie „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”: „Jak bowiem dobrze wiecie, niebawem przybędzie do Rzymu krzyż Światowego Dnia Młodzieży, który ja sam przekazałem młodym w 1984 roku, na zakończenie Roku Świętego Odkupienia. Odbył on pielgrzymkę po różnych kontynentach, teraz zaś wraca do naszego miasta, do stolicy chrześcijaństwa. W najbliższą Niedzielę Palmową, na zakończenie Mszy świętej sprawowanej na placu Świętego Piotra, przedstawiciele młodzieży Paryża przekażą go młodym Włochom i w ten sposób rozpoczną się przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży Roku 2000, który obchodzony będzie w Rzymie, w sercu Wielkiego Jubileuszu.

Podczas tego spotkania Jan Paweł II często przypominał, że Krzyż Roku Świętego stał się szczególną własnością młodzieży: „Radujemy się zatem z przybycia krzyża, waszego krzyża! Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu: Spotykamy się dziś, aby to sobie na nowo uświadomić na tym placu, między Świętymi Schodami a nieodległym kościołem Świętego Krzyża Jerozolimskiego, gdzie czczona jest relikwia krzyża”.

Wokół tego Krzyża gromadzą się młodzi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy