Nowy numer 13/2024 Archiwum

Piękno wyrażone harmonią dźwięków

Kultura czerpie swe inspiracje z Ewangelii. Teraz gdy Europa nie bardzo chce się przyznawać do swoich korzeni chrześcijańskich, pokazywanie tego wymiaru kultury jest niezwykle ważne - powiedział bp Henryk Tomasik.

Od ośmiu lat w wigilię Uroczystości Przemienienia Pańskiego mury sanktuarium w Wielkiej Woli – Paradyżu rozbrzmiewają muzyką. Tym razem w barokowej świątyni wystąpili organista Bogdan Stępień, sopranistka Jadwiga Bochniak oraz kwartet „The Gdansk Philharmonic Brass”. Muzycy zaprezentowali utwory zarówno klasyki organowej takich kompozytorów jak Bach, Haendel czy Boëllmann, jak również aranżacje na kwartet dęty utworów Bizeta, Mozarta czy współczesnej muzyki filmowej (E. Morikone). Koncert poprzedziły Nieszpory, którym przewodniczył abp Zygmunt Zimowski. Obecny był również bp Henryk Tomasik.

– To już ósmy koncert organowy, który dedykujemy Przemienieniu Pańskiemu. Tak jak mówimy, że muzyka łagodzi obyczaje, tak dla nas pragnieniem jest by w jakiś sposób przyczyniła się do przemiany ludzkich serc. Takie koncerty powinny wpływać na pobudzenie ducha religijnego wśród ludzi. Oby tak było po tym koncercie. Cieszymy się, że na koncerty przybywa coraz więcej osób. Dzięki temu możemy także lepiej rozsławiać nasze sanktuarium poświęcone Chrystusowi Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Na samą uroczystość odpustową przybywają również pielgrzymki, m.in. z Mroczkowa i z parafii ojców kapucynów z Piotrkowa Tryb. – powiedział ks. prał. Adam Myszkowski, proboszcz parafii i współorganizator koncertu. Zaznaczył również, że tegoroczny koncert zaskoczył wysoką frekwencją i sądząc po wypowiedziach słuchaczy – był bardzo udany.

Gra kwartet „The Gdansk Philharmonic Brass”   Gra kwartet „The Gdansk Philharmonic Brass”
ks. Stanisław Piekielnik
Szczególne słowa uznania skierował do muzyków i słuchaczy bp Henryk Tomasik: – Papież św. Jan Paweł II przypominał, że kultura jest szczególną formą istnienia człowieka, a życie duchowe pulsuje wokół prawdy, dobra i piękna. Dziękujemy Państwu za możliwość doświadczenia tego piękna wyrażonego harmonią dźwięków. Także za możliwość dostrzegania tej bardzo ważnej prawdy, że kultura czerpie swe inspiracje z Ewangelii. Teraz gdy Europa nie bardzo chce się przyznawać do swoich korzeni chrześcijańskich, pokazywanie tego wymiaru kultury jest niezwykle ważne – powiedział ordynariusz.

Wielkowolskie koncerty odbywają się od ośmiu lat, a ich historia związana jest z remontem pochodzących z XVIII wieku organów. Pomysł na organizację koncertów poddał organmistrz, który zajmował się renowacją instrumentu, a do tej inicjatywy pozytywnie przychylił się ówczesny biskup radomski abp Zygmunt Zimowski. W tym roku za kontuarem zasiadł Bogdan Stępień, pochodzący z Opoczna główny organista katedry św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. – Bardzo się cieszę z tego, że mogłem wystąpić w tym kościele w Paradyżu, który zawsze słynął z pięknego sanktuarium, pięknego obrazu i wspaniałych organów. Utwory miały być takie, by można było zakosztować takiego przekrojowego piękna muzyki organowej od baroku przez epokę romantyzmu aż po współczesność. Myślę, że te utwory się podobały, bo słychać było wiwaty. – mówił po koncercie Bogdan Stępień.

Swój zachwyt nad koncertem wyraził również gość z Watykanu: - W dzisiejszy wieczór Paradyż ziemski połączył się z Paradyżem w niebie* – powiedział na zakończenie abp Zygmunt Zimowski i wspominając św. Jana Pawła II zaintonował „Barkę”. Śpiew podjęli wszyscy obecni na koncercie.

Dodać należy, że abp Zimowski w Uroczystość Przemienienia Pańskiego sprawował w wielkowolskim sanktuarium sumę odpustową i wygłosił kazanie.

 

[gra słów związana z pochodzącą z języka francuskiego nazwą miejscowości: Paradis = raj ]

Wśród słuchaczy koncertu abp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik (z prawej)   Wśród słuchaczy koncertu abp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik (z prawej)
ks. Stanisław Piekielnik


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy