Nowy numer 13/2024 Archiwum

mOWES pomaga w walce z bezrobociem

Pod skrótem kryje się Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Radomskie biuro posiada w siedzibie Centrum Młodzieży Arka na Starym Mieście.

Ośrodek powstał w celu udzielania wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. - Dajemy przysłowiową wędkę, a nie samą rybę. Pokazujemy więc, JAK, Z KIM i CZYM. Bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni, słowem - zagrożeni wykluczeniem społecznym mogą liczyć na pomoc w złowieniu pomysłów na własne przedsiębiorstwa socjalne. Na każdym etapie budowania własnego społecznie odpowiedzialnego biznesu mOWES wspiera takie inicjatywy organizacyjnie, doradczo i szkoleniowo - zapewniają.

Mimo spadku bezrobocia (średnia krajowa to 7,4%) według danych GUS z końca maja 2017 r. stopa bezrobocia w podregionie radomskim wynosi 16,3% i jest druga co do wielkości w Polsce, zaś wśród powiatów - przoduje szydłowiecki - tu stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju i wynosi 26,6%. Problemom bezrobocia wychodzi naprzeciw ekonomia społeczna, która np. we Francji daje pracę 7% wszystkim zatrudnionym.

Z pomocy mOWES skorzystano już skutecznie w Radomiu. W jej wyniku powstała Spółdzielnia Socjalna „Reduar” i Spółdzielnia Socjalna „Rodzinna”. Stowarzyszenie im. Ojca Pio w Radomiu miało za sąsiada Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Alojzów i Okolic. Pierwsze prowadziło hospicjum dzienne dla dzieci, drugie prowadziło szkołę. Wkrótce w ramach spółdzielni socjalnej w Radomiu powstał gabinet rehabilitacyjny, w którym swoje usługi oferuje np. fizjoterapeuta, a w Alojzowie - bardzo potrzebny klub malucha, a dodatkowo jeszcze pracownia rękodzieła. - W drużynie jest łatwiej, o wiele łatwiej, zwłaszcza jeśli to drużyna rodzinna - mówi Dorota Wilk, członek Spółdzielni Socjalnej „Rodzinna”, która wcześniej przez 20 lat pozostawała bez pracy. Pani Dorota dała się namówić swojej synowej i wspólnie z innymi członkami rodziny prowadzą usługi cateringowe w Radomiu. Odkryciem stały się ich pączki. Organizują także imprezy okolicznościowe: chrzciny, przyjęcia komunijne.

Ośrodek czeka na zgłoszenia do końca lipca. Z oferty mOWES skorzystać mogą grupy inicjatywne, którymi mogą być:

- Osoby fizyczne oddalone od rynku pracy (zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem, tj. m.in. osoby bezrobotne, osoby do 30. lub powyżej 50. roku życia o statusie poszukujących pracy, niepełnosprawne, wychodzące z bezdomności, uzależnień, zwalniane z zakładów karnych, chore psychicznie, uchodźcy itp.).

- Osoby prawne - tzw. podmioty ekonomii społecznej, tj. np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, kluby sportowe, parafie, Centra i Kluby Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, spółki non-profit, ale także szkoły itp. Pomoc będzie także dotyczyć przekształcenia podmiotu ekonomii społecznej w przedsiębiorstwo społeczne (tzw. ekonomizacja - czyli rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej). Wśród osób prawnych są także mogące założyć np. spółdzielnie socjalną jednostki samorządu terytorialnego.

Biuro mOWES znajduje się w Radomiu, plac Stare Miasto 2 (w siedzibie Centrum Młodzieży Arka). Dyżury odbywają się w poniedziałki (godz. 9-13), we wtorki (10-13) i w czwartki (13 do 18).

Kontakt: Agnieszka Bulska, animator w subregionie radomskim

tel. +48 600 923 287

abulska@cofund.org.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy