Nowy numer 13/2024 Archiwum

To nie zawód, to misja

Od września pracę rozpocznie prawie 900 katechetów - ponad 500 osób świeckich, 51 sióstr zakonnych i prawie 300 księży. Dla tych, którzy chcieliby katechizować, w Radomiu utworzone będą studia teologiczne.

- Przygotowujemy się do nowego roku katechetycznego. Program, który jest przewidziany przez Konferencję Episkopatu Polski Duszpasterstwa Ogólnego, nosi tytuł: "Duch, który umacnia miłość". To jest dwuletni program duszpasterski. Na jego bazie przygotowaliśmy program katechetyczny. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Skoncentrowany jest na przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i później pogłębieniu życia chrześcijańskiego bierzmowanych. To bardzo dobrze, ponieważ w tej chwili zmienia się struktura szkół. Przechodzimy na 8-klasowe szkoły podstawowe. Sakrament bierzmowania będzie udzielany w klasie VIII - mówi ks. prof. KUL Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

W najbliższą środę i czwartek w parafii pw. MB Miłosierdzia w Radomiu odbędą się ogólnodiecezjalne zjazdy dla katechetów. 30 sierpnia - dla sióstr zakonnych i katechetów świeckich, a 31 sierpnia - dla księży. - W programie jest Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Później wykład "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym", który wygłosi Monika Drążyk, nasza misjonarka, która wiele lat pracowała w Afryce. Będzie wystąpienie Krzysztofa Szewczyka, dyrektora delegatury Kuratorium Mazowieckiego w Radomiu. W drugim dniu dla księży Mszę św. będzie celebrował i wygłosi homilię abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. Będziemy podawali wskazania dla katechetów. Chodzi głównie, żeby zwrócić uwagę, iż katecheci mają realizować naukę w duchu chrystocentrycznym, tzn. stawiającym Pana Jezusa w centrum. Drugim aspektem jest powiązanie katechezy z liturgią, by uczniowie mieli większe pragnie uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Trzeci aspekt to powiązanie katechezy z życiem, żeby nie była zbyt teoretyczna, ale konkretnie pomagała uczniom w życiowych problemach. I aspekt metodyczny - katecheza powinna być prowadzona w duchu radości, bo Ewangelia jest Dobrą Nowiną i katecheta powinien być osobą pełną radości - mówi ksiądz dyrektor.

W związku z reformą szkolnictwa w diecezji są przesunięcia katechetów. - Są rejony, gdzie brakuje dla nich godzin i problemy z utrzymaniem miejsca pracy. Ale w Radomiu potrzebujemy katechetów. W związku z tym proponujemy nowe studia, dla tych, którzy chcieliby uczyć katechezy - 5-letnie magisterskie i podyplomowe. Zajęcia odbywałyby się w Radomiu w piątki od 16.00 do 19.00 i soboty od 9.00 do 15.00. Można się zgłaszać do 20 września. Wszelkie informacje są na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego lub pod numerem telefonu: (48) 340 62 38 - mówi ksiądz dyrektor.

Na nowy rok ks. Łabendowicz życzy i katechetom, i uczniom przede wszystkim światła Ducha Świętego: - Bo to Duch Święty oświeca naszą pracę, oświeca i katechetów, i to, w jaki sposób pracują, ale też i uczniów. Pracę katechetyczną zaczynamy zawsze modlitwą do Ducha Świętego, prosimy, aby On nas uzdolnił, abyśmy rozważali prawdę i nią żyli. I życzę radości z posługi katechetycznej, bo katecheta to nie zawód, to misja. Oni uczestniczą w posłannictwie Jezusa Chrystusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy