Nowy numer 13/2024 Archiwum

Walczą o udział w posiedzeniu XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Są uczennicami ZSS nr 1 w Opocznie. W konkursie chcą wydobyć z zapomnienia przedwojennego posła tego miasta. Antoni Mizera wspierał partyzantów "Hubala". Wywieziony do zmarł w obozie w 1942 roku.

Jagoda Kmita z III a i Paulina Jęcek z III c, gimnazjalistki, chcą zdobyć mandat posła na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca br. Uczennice przygotowuje polonistka Urszula Niemirska-Jędrasik. - Jeśli Jagoda i Paulina zdobędą mandat, będą kolejnymi uczennicami naszej szkoły reprezentującymi naszą opoczyńską młodzież. Opiekuję się młodymi posłami od kilku lat i cieszę się, że mamy tutaj duże sukcesy, bo niejeden raz wzięli udział w obradach. Ja sama byłam także zaproszona na towarzyszenie młodzieży podczas tych obrad w siedzibie Sejmu RP - mówi nauczycielka.

Tegoroczny temat to "Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji". - Muszę przyznać, że gdy rozpoczęłyśmy przygotowania, niewiele, a właściwie nic nie wiedziałam o jakimś pośle z naszego regionu. Osobę Antoniego Mizery podpowiedział Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego  w Opocznie. Gdy poznałam tę osobę i jego działalność, widzę, że to postać wybitna i trzeba wydobyć go z zapomnienia. Przygotowując się do konkursu, zrobiłyśmy sondę i okazało się, że nie tylko ja, ale i mieszkańcy naszego regionu zupełnie nie znają tego wyjątkowego człowieka - mówi Jagoda.

Antoni Mizera został skazany na obóz koncentracyjny Auschwitz jesienią 1942 roku za działalność w podziemiu. Znalazł się w obozie śmierci razem z dwoma synami, Antonim i Piotrem. Ich i innych zdradził kpt. Jan Bąkowski "Rdzawicz". Antoni wspierał partyzancki oddział mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a potem był zaangażowany w Państwo Podziemne. Przed wojną był politykiem i posłem. Urodził się 17 stycznia 1886 roku w Buczku koło Opoczna, gdzie potem prowadził gospodarstwo rolne. Był członkiem Stronnictwa Narodowego i brał udział w strajku szkolnym w latach 1905-1907, co było powodem jego aresztowania w 1913 roku i zesłania na 2 lata na Syberię. Po powrocie do Polski w 1918 roku działał głównie politycznie. Znany jest z przynależności od 1919 roku do partii PSL „Piast”. 26 stycznia 1919 roku odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego, w których Antoni Mizera uzyskał mandat poselski, startując w okręgu wyborczym Opoczno. Był znanym opoczyńskim działaczem. Od 1932 roku należał do Stronnictwa Ludowego. Był jednym z głównych organizatorów strajku chłopskiego, proklamowanego na Nadzwyczajnym Kongresie Stronnictwa Ludowego w styczniu 1937 roku. Strajk odbył się w maju. Aresztowany 20 października 1942 roku i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz otrzymał numer 68908. Zmarł w szpitalu obozowym 19 listopada 1942 roku. Niespełna tydzień później zmarł w Auschwitz jego syn Piotr, który otrzymał numer 68909. Miesiąc później w obozie śmierci zmarł Zygmunt, numer 66483.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy