Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jest wsparcie na walkę z ASF i suszą

W tym roku na terenie województwa mazowieckiego zanotowano u dzików 69 przypadków choroby ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń.

Wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej było tematem spotkania zorganizowanego w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. - W Unii Europejskiej jesteśmy jednym z wiodących krajów rolniczych z bardzo dobrą produkcją ekologiczną. Jesteśmy krajem, który ma rolnictwo nowoczesne, ale jednak tradycyjne, bez modyfikowanej żywności i nadmiernego nawożenia. U nas jeszcze dominuje naturalne rolnictwo rodzinne. My je preferujemy, bo dzięki niemu mamy żywność jedną z najlepszych na świecie. Dzisiaj wiemy, że w UE jest bój o przyszłą perspektywę finansową. Będziemy walczyć o to, żeby środki na rolnictwo były większe - mówił poseł Marek Suski.

Podczas konferencji zostały przedstawione programy dotyczące wsparcia rolników na terenach zagrożonych ASF i tych, którzy byli dotknięci klęską suszy oraz tych, którzy chcą inwestować w produkcję przetwórczą. Mówił o nich Zbigniew Sobieraj, kierownik radomskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 20 kwietnia rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianiu gospodarstwa rolnego. Do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych ASF mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw.

Wicewojewoda Artur Standowicz podczas konferencji zaznaczył, że skala programów pomocowych dla rolników jest bardzo duża. Zapewnił, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki monitoruje zagrożenie chorobą ASF w województwie.

- Na terenie województwa mazowieckiego nie odnotowaliśmy żadnego ogniska ASF w gospodarstwach hodowlanych trzody chlewnej. Natomiast zanotowaliśmy już w tym roku 69 przypadków choroby u dzików. Prowadzimy działania w porozumieniu z Wojewódzką Inspekcją Weterynaryjną i Polskim Związkiem Łowieckim, Kołami Łowieckimi a także żołnierzami. 12 lutego wojewoda mazowiecki zmienił swoje rozporządzenie w zakresie odstrzału sanitarnego dzików. Ich  liczba została zwiększona z 5245 sztuk do 10774 dzików - mówił Standowicz.

Poseł Dariusz Bąk poinformował, że w życie weszła specustawa, która wyposażyła służby w możliwość interwencyjnego odstrzału dzików. - Ta ustawa wprowadza możliwość ukarania karą grzywny osób, które celowo utrudniają lub uniemożliwiają prowadzenie działań zwalczania choroby ASF - powiedział.

Spotkanie w Radomiu zorganizowali Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uczestniczyli w nim: Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, posłowie na Sejm RP: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk, Zbigniew Sobieraj, zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agnieszka Pasek, kierownik radomskiego biura ARiMR oraz Krzysztof Murawski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy