Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pomoc dla placówek opiekuńczych

Ten zakres działań w dobie epidemii koronawirusa podsumowali w Niedabylu koło Białobrzegów Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szef MON podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego nieśli pomoc potrzebującym od pierwszego dnia epidemii. - Terytorialsi są zawsze blisko, są zawsze gotowi, sprawdzili się dlatego, że byli zaangażowani, byli ofiarni - powiedział minister. Przypomniał, że w Polsce są 824 Domy Pomocy Społecznej, z czego 536 zostało objętych wsparciem żołnierzy WOT, którzy dostarczają do nich żywność, pobierają próbki do badań, w razie potrzeby ewakuują podopiecznych i dezynfekują obiekty.

Minister mówił także o żołnierzach wojsk operacyjnych - logistykach i żołnierzach wojsk chemicznych - którzy również są angażowani w walkę z epidemią - powiedział minister Błaszczak.

- Wielokrotnie z panią minister Maląg podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawialiśmy koordynację działań, współpracę służb państwowych z samorządami. Współpracę, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. I rzeczywiście w Niedabylu, w tym Domu Pomocy Społecznej doszło do sytuacji kryzysowej. To była jedna z takich pierwszych sytuacji i służby samorządowe, służby rządowe zaopiekowały się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Kryzys został zażegnany, można mówić o takim modelowym działaniu, modelowej współpracy, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa - przypomniał szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak oraz minister Marlena Maląg podziękowali żołnierzom Wojska Polskiego za ich ciężką służbę w czasie epidemii, za poświęcenie i profesjonalizm.

- W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł. Te środki przekazywane są m.in. także na podniesienie dodatków dla personelu, który pracował w systemie rotacyjnym, który wymagał też przede wszystkim zabezpieczenia - zaznaczyła minister Maląg.

Warto przypomnieć, że DPS w Niedabylu był jednym z pierwszych, gdzie z pomocą pospieszyła również diecezja radomska, dostarczając m.in. środki ochrony sanitarnej oraz obiady przygotowywane w kuchni Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego "Emaus" Diecezji Radomskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy