Nowy Numer 16/2024 Archiwum

IPN szuka świadków niemieckich zbrodni

Chodzi o zeznania więźniów koncentracyjnego obozu Mauthausen-Gusen oraz podległych podobozów i informacje członków ich rodzin.

Dawid Florczak, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, przekazuje komunikat pionu prokuratorskiego IPN Lublin.

Oto jego treść:

"Prokurator IPN - Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, Delegatura w Radomiu, wydał postanowienie o podjęciu zawieszonego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych stanowiących również zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnionych przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego, w okresie od 1940 roku do maja 1945 roku, w Mauthausen i innych miejscowościach na terenie Austrii, polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności obywateli polskich w obozie KL Mauthausen-Gusen oraz podległych podobozach i poddaniu więźniów nieludzkiemu traktowaniu oraz dokonywaniu zabójstw.

Osoby posiadające informacje na temat zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego na terenie KL Mauthausen-Gusen oraz podległych podobozach, w tym w szczególności członkowie rodzin więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, proszone są o kontakt listowy bądź telefoniczny z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, Delegaturą IPN w Radomiu na wskazany poniżej adres: Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie Delegatura w Radomiu, ul. Żeromskiego 53, 26-600 Radom; tel. 48 368 24 03, fax 48 368 24 05".

Za śledztwo odpowiada prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, położny 20 km od Linzu, to w istocie zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, który powstawał od 1938 r., po zajęciu Austrii przez Niemcy, a istniał do 5 maja 1945 roku. Więziono tutaj obywateli różnych krajów okupowanej Europy. W KL Mauthausen-Gusen izolowano i skazywano na unicestwienie polską inteligencję w ramach akcji Inteligenzaktion. We wrześniu 1944 r. utworzono w Mauthausen podobóz kobiecy, do którego przysłano więźniarki z obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Bergen-Belsen, Gross Rosen i Buchenwald. Wiosną 1945 r. do Mauthausen-Gusen kierowano więźniów z Auschwitz-Birkenau, którzy przeżyli tzw. marsze śmierci. Do obozu w Mauthausen 5 maja 1945 r. wkroczyła armia amerykańska. Pod względem warunków KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Przeszło przez niego 335 tys. więźniów, z czego katowni nie przeżyło ok. 122 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy