Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowa droga procesyjna wokół radomskiej fary

Na jej trasie znajdą się 23 tablice upamiętniające wielkich, którzy odwiedzili świątynię. To będzie pamiątka 660. rocznicy fundacji kościoła.

Ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, chciałby, aby nowa droga procesyjna wokół świątyni została ukończona na kolejną rocznicę wyboru Jana Pawła II. - Zostały już ukończone badania archeologiczne. Są zatwierdzone plany i jest wykonawca. Potrzeba tylko odpowiednich środków, a przecież plac kościelny nie jest wpisany do rejestru zabytków. Wstępnie kosztorys opiewa na sumę 615 957 zł. Sama parafia nie jest w stanie zrealizować tego przedsięwzięcia, tym bardziej że do fary w niedzielę i święta uczęszcza tylko około 650 osób - mówi proboszcz. Jednocześnie duszpasterz jest świadom, że świątynia jest matką kościołów parafialnych miasta. - Jeszcze 100 lat temu był to jedyny kościół parafialny w Radomiu, a 30-40 lat temu do fary należało około 60 tys. wiernych. Wiele osób należących dziś do innych parafii było ochrzczonych w farze. Tutaj przyjmowali I Komunię św., zawierali sakrament małżeństwa. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy z sentymentu do swojego kościoła wspomogą nasze dzieło. W kościele stanie specjalna skarbona, do której będzie można wrzucać swoje datki - podkreśla ks. Nowak. Pomoc można także kierować na konto: PKO BP SA Oddział 1 w Radomiu 77 1020 4317 0000 5902 0101 0743.

Proboszcz wylicza wielkich Polaków, którzy w ciągu minionych wieków modlili się w farze, a którzy będą mieli swe tablice: - Są to władcy, a wśród nich Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i jego syn św. Królewicz Kazimierz, Jan Olbracht, Zygmunt Stary i królowa Bona Sforza. Są to również wybitni Polacy, jak kard. Fryderyk Jagiellończyk, gen. Jan Henryk Dąbrowski, książę Józef Poniatowski, gen. Józef Haller, prezydent Ignacy Mościcki i kard. Karol Wojtyła.

Droga procesyjna to kolejna praca remontowa przy kościele św. Jana i jego otoczeniu. - Przez ostatnie lata prowadzone są intensywne remonty kościoła i jego otoczenia. Udało się oczyścić elewacje, nakryć dachy nawy głównej i naw bocznych nową blachą miedzianą, odrestaurować polichromie wewnątrz kościoła, wykonana została iniekcja i izolacja pionowa fundamentów. Wykonany został mur od ulicy Grodzkiej wraz z bramą i okuciami. Obecnie restaurowana jest siedemnastowieczna kaplica fundacji Kochanowskich. Na te wszystkie inwestycje uzyskaliśmy różne dotacje, między innymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, od Marszałka Województwa Mazowieckiego, od Gminy Miasta Radomia, a także wiele ofiar indywidualnych - informuje proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy