Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sobota w dworku we Wsoli

W Noc Muzeów 15 maja Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na wystawę gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z całego świata.

Wystawa jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli. Dostępna będzie także stała ekspozycja placówki poświęcona pisarzowi. Konkurs na plakat „Gombrowicz półwieczny” ogłoszony został w 2019 roku w związku z rocznicą pięćdziesięciolecia śmierci autora „Ferdydurke”. Do udziału w nim organizatorzy, czyli Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprosili kilkudziesięciu artystów o światowej renomie, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Francji i Niemiec. Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizatorzy chcieli, żeby nadesłane plakaty były zapisem osobistych interpretacji tekstów jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański.

Pokonkursową wystawę 10 Gombrowiczowskich plakatów oglądać można było w Galerii Format B2 i w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Ekspozycja prezentowana była również w Paryżu w Stacji Naukowej PAN. Muzeum Gombrowicza będzie czynne od godz. 10 do 22. W tym czasie dostępna będzie także stała ekspozycja muzeum. Można na niej zobaczyć m.in. pióra, którymi posługiwał się W. Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która - jak twierdził - przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. wannę z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów w Vence na południu Francji czy nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Nadal w placówce obowiązują ograniczenia związane z sytuacją zdrowotną, np. jednocześnie wewnątrz muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób. Aktualny regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum, http://www.muzeumgombrowicza.pl.

.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy