Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Klasztor bernardynów w Radomiu na eksluzywnej liście Pomników Historii

Rozporządzenie wręczył Andrzej Duda, prezydent RP.

Przyjął je o. Juniper Ostrowski OFM, gwardian klasztoru. W uroczystości uczestniczył ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk. Obecny był także ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.

Ordynariusz radomski, z wykształcenia historyk, przypomniał, że klasztor bernardynów jest pierwszym zabytkiem w Radomiu wpisanym na prestiżową listę Pomnik Historii i trzecim w diecezji radomskiej, po Sulejowie i Wąchocku. - Wpisanie na zaszczytną listę Pomnik Historii kolejnego zabytku jest dla nas wielką radością. Z drugiej strony musimy sobie uświadomić, że klasztor to nie tylko zabytek, ale miejsce modlitwy - powiedział bp Solarczyk.

Ks. Krawczyk zauważa, że to bardzo radosny dzień, nie tylko dla ojców bernardynów, ale dla całej społeczności miasta Radomia. - To pierwszy Pomnik Historii w Radomiu i zarazem pierwszy Pomnik Historii na ziemi radomskiej. Ta uroczystość jest zwieńczeniem już prawie 6 lat starań o wpisanie tego zabytku na tę listę najcenniejszych obiektów - podkreśla ks. Krawczyk.

- Jesteśmy dumni i zobowiązani, aby troszczyć o wygląd tego zabytku sakralnego. Ten obiekt jest dumą Radomia - mówi o. Juniper.

W uzasadnieniu postanowienia czytamy, że: "Zespół klasztorny bernardynów obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń klasztoru, w tym skrzydła klasztoru, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, budynek gospodarczy z kuchnią, bramę - kaplicę, mur przyklasztorny oraz ogród."

Klasztor bernardynów, dziś najcenniejszy zabytek Radomia,  powstał z fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka w 1468 roku. Pierwotnie, zgodnie z regułą zakonu, zlokalizowany był za murami miasta. W Radomiu lokowany został przy dawnym trakcie lubelskim. Klasztorny zespół tworzą obecnie gotycki jednonawowy kościół z wieżą przy prezbiterium oraz przylegający do niego klasztor o trzech skrzydłach otaczających wirydarz z krużgankami i dostawiony budynek gospodarczy, tzw. piekarnik. Kompleks wybudowano w latach 1468-1516. W latach 1911-1914 przeprowadzono rozbudowę kościoła według projektów wybitnego architekta Stefana Szyllera. W ostatnich latach w klasztorze zostały przeprowadzone gruntowne prace remontowo-konserwatorskie.

Obecnie na liście Pomnik Historii znajduje się ponad sto obiektów.

Jak informuje na swej internetowej stronie Narodowy Instytut Dziedzictwa: "Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinny wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalone w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń."

Dokument o. Juniperowi Ostrowskiemu wręcza prezydent Andrzej Duda.   Dokument o. Juniperowi Ostrowskiemu wręcza prezydent Andrzej Duda.
Przemysław Keler /KPRP
Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.   Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Przemysław Keler /KPRP
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy