Nowy Numer 16/2024 Archiwum

100-lecie radomskiego osiedla Planty

To nowa wystawa plenerowa Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, która zostanie otwarta 25 maja w Parku Planty. Organizatorzy zapraszają też 26 i 28 maja na wykłady o historii Plant i spacer po osiedlu.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego obchodzi w tym roku 100. rocznicę powstania. - Niewielu radomian wie, co łączy naszą placówkę z osiedlem Planty, które w tym roku również obchodzi 100. rocznicę powstania, i z Fabryką Broni. Splatają je osoby, które były w pierwszym zarządzie Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Radomiu, m.in. Kazimierz Ołdakowski, dyrektor Fabryki Broni i prezes PTK, który miał duże zasługi przy urządzaniu siedziby muzeum przy ul. Poniatowskiego 6. To właśnie w trzech salach należących do Państwowej Wytwórni Broni w 1930 roku mieściła się ówczesna siedziba naszego muzeum - wyjaśniał podczas konferencji prasowej dyrektor Leszek Ruszczyk.

Kuratorem wystawy jest Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Osiedle Planty było i jest jednym z najlepiej i najpiękniej zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1923 roku. Było to ponad 500 mieszkań o powierzchni ponad 50 m kw. Mieszkania były wyposażone w sieć elektryczną, gazową, kanalizacyjną, wodociągową. Robotnicy Fabryki Broni mieszkali w takich samych warunkach, w jakich mieszkali dyrektorzy i inżynierowie - mówi A. Duszyk.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Część pierwsza opowiada o genezie budowy osiedla. Część druga opowiada o Fabryce Broni, która była katalizatorem rozwoju tej części miasta. Trzecia część wystawy pokazuje rozbudowę Plant już w okresie PRL-u. - Nie wszystko udało nam się przedstawić na tej wystawie plenerowej, dlatego zapraszam na wykłady, które odbędą się w PSP nr 32 i w Elektrowni. Tam w formie prezentacji pokażę wszystko, co mamy w naszych magazynach i przedstawię ciekawostki związane z osiedlem - zachęca do udziału w wydarzeniach A. Duszyk.

Inicjatorami wystawy są Dawid Ruszczyk i Wioletta Kotkowska, radni Rady Miejskiej. - Warto pamiętać o naszych mikro ojczyznach, jak nasze osiedla. Planty to najstarsze osiedle w naszym mieście, dlatego wspólnie z W. Kotkowską wpadliśmy na pomysł, żeby takie urodziny osiedla w naszym mieście zrobić. Cieszymy się, że powstała wystawa, która będzie powrotem do przeszłości dla wielu mieszkańców - mówi D. Ruszczyk. - Dziękuję dyrekcji muzeum, że udało nam się zrobić tak huczne urodziny temu wyjątkowemu osiedlu w naszym mieście. To będą urodziny zakończone tortem, jak na urodziny przystało, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Serdecznie zapraszam mieszkańców osiedla i wszystkich radomian - dodała W. Kotkowska.

Program: 

25 maja (czwartek)

12.00 - Aleja Parku Planty na wysokości ul. Juliusza Osterwy - otwarcie wystawy plenerowej: "100-lecie radomskiego osiedla Planty".

26 maja (piątek)

10.00 - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Prospera Jarzyńskiego 3 - Wykład dla młodzieży pt. "100-lecie radomskiego osiedla Planty", dr Adam Duszyk.

28 maja (niedziela)

  • 14.00 - Spacer po osiedlu Planty z kierownikiem Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Krzysztofem Skarżyckim. Zbiórka przy barze "Nasza Szkapa",
  • 15.15 - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia - Wykład otwarty pt. "100-lecie radomskiego osiedla Planty", dr Adam Duszyk.

 

Plansze z historycznymi fotografiami zostaną ustawione w Parku Planty.   Plansze z historycznymi fotografiami zostaną ustawione w Parku Planty.
Marta Deka /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy