Uroczystości z tej okazji odbyły się 23 lutego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie jest pochowany Jan Kochanowski.
Mszy Świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Wśród zaproszonych gości był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Po liturgii przedstawiciele powiatu zwoleńskiego otrzymali symboliczny klucz do Stolicy Kultury Województwa Mazowieckiego.
Bp Solarczyk, witając zgromadzonych mówił, że obchodząc 600 lat nadania praw miejskich Zwolenia, dziękujemy Bogu za dziedzictwo, które trwa i wciąż się rozwija. - Prosimy, aby przynosiło ono jak najlepsze owoce i pomagało kształtować ludzi. Nie zapomnijmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku, prosząc o łaskę zdrowia i umocnienie jego sił - mówił ordynariusz radomski.
Słowa powitania skierował również proboszcz parafii ks. Piotr Walkiewicz. - W czasie tej Eucharystii chcemy Bogu podziękować za 600 lat szczególnego jubileuszu. Warto sobie uświadomić, że na przestrzeni tych wieków, szczególną rolę odgrywał nasz kościół parafialny. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować i równocześnie prosić o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców i władz samorządowych. Niech ta Eucharystia będzie naszym dziękczynieniem za 600 lat, za ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta - mówił ks. Walkiewicz.
W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że obchody 600-lecia Zwolenia odbywają się kilka tygodni przed 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego. Był on pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Władysław Jagieło, który nadał prawa miejskie dla Zwolenia, był koronowany 361 lat później.
- Obchodząc 600 lat nadania praw miejskich dla miasta, stawiamy sobie pytanie, za co chcemy dzisiaj dziękować? Za to, że możemy żyć pięknie, że możemy mówić po polsku, wyznawać naszą wiarę. Dzisiaj wydaje się nam to oczywiste, ale na przestrzeni tych 600 lat, wcale tak nie było - mówił pasterz Kościoła radomskiego.
Na koniec zachęcił, abyśmy w następne lata poszli z wrażliwością i wdzięcznością oraz szacunkiem wobec tych, którzy przekazali nam wiele darów. - Abyśmy szli z wdzięcznością i ufnością dla Boga. Idźmy z tą troską i naszym codziennym staraniem, aby Boże dary dalej rozwijać - zachęcał biskup Solarczyk.
Na koniec Mszy Świętej głos zabrał Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Księże biskupie, chcę zapewnić, że my, mieszkańcy gminy, zawsze byliśmy blisko Boga, wiary i Kościoła. Prawa miejskie otrzymaliśmy 20 lutego 1425 roku, kiedy byliśmy jeszcze osadą Gotardowa Wola. Istniał wówczas kościół parafialny. Dziękujemy za modlitwę, za te wszystkie dobre słowa wypowiedziane o naszym mieście - mówił burmistrz Sulima.
W obchodach uczestniczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Świętując ten wspaniały jubileusz, musimy mieć świadomość, że początki miasta - tak naprawdę - są związane z pięknym okresem naszego państwa. To również okazja do tego, aby powiedzieć i pokazać, jak w ostatnim czasie, olbrzymią drogę przeszliśmy w sensie rozwojowym. Myślę, że Zwoleń też się wpisał w te przemiany bardzo pozytywnie - powiedział marszałek Struzik.
Samorządowiec nawiązał również do tego, że powiat zwoleński przez najbliższy rok, będzie Stolicą Kultury Województwa Mazowieckiego. Tytuł ten przyznano już po raz 24. - Kapituła konkursu, oprócz bogatej oferty kulturalnej, doceniła też zaangażowanie i chęć współpracy gmin, instytucji kultury, stowarzyszań, kół gospodyń wiejskich, organizacji społecznych, szkół i bibliotek z powiatu. Dlatego dzisiaj przekazujemy symboliczny klucz do Stolicy Kultury Mazowsza - dodał marszałek Adam Struzik.
Klucz odebrał starosta Andrzej Skorek. - Bardzo się cieszę, że zostało nam przyznane to szczególne wyróżnienie. Ma ono dla nas szczególne znaczenie, bowiem w tym roku świętujemy 600-lecie nadania praw miejskich dla Zwolenia, z którym związany był poeta renesansu Jan Kochanowski. Zresztą większość wydarzeń w ramach Stolicy Kultury Mazowsza będzie związana z tą postacią. Nie mogło być przecież inaczej - powiedział starosta Skorek.
Powiat zwoleński zorganizuje w tym roku imprezy cykliczne i uroczystości patriotyczne, koncerty, wystawy czy konkursy. Wśród zaplanowanych wydarzeń kulturalnych znalazły się m.in. Imieniny Pana Jana, Święto Polskiej Wsi, Teatrałki Zwoleńskie, Prezentacje Twórczości Artystycznej Zespołów Domu Kultury PREZART, Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych, Teatr Jednego Wiersza, Rajd Rowerowy „Szlakiem Kochanowskich”, Wieczór Poezji „Janowi Kochanowskiemu - My współcześni”, Dni Sycyny czy „Tradycje Wielkanocne” z udziałem zespołów folklorystycznych i kół gospodyń wiejskich. W partnerstwie z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odbędą się takie wydarzenia jak Salon Artystyczny, czy też Czarnoleska Noc Muzeów.
Obchody 600-lecia nadania praw miejskich, zostały zainaugurowane w czwartek, 20 lutego kinie Świt. W trakcie wydarzenia wręczono medale „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”, z kolei w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż wystawy „Fundamenta Civitatis. Dokumenty Zwolenia”. Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia z rąk wicemarszałka województwa Rafała Rajkowskiego najwyższe odznaczenie przyznawane przez samorząd Mazowsza, czyli Medal „Pro Masovia”.
Przygotowania do obchodów 600-lecia trwały od dłuższego czasu. W 2010 roku przeprowadzono modernizację kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, gdzie pochowany jest Jan Kochanowski. W ramach prac krypta, w której spoczywa poeta, została udostępniona turystom. Ponadto w ramach prac konserwatorskich w kościele wymieniono więźbę dachową i pokrycie dachu, stolarkę okienną, jak również drzwiową oraz posadzkę. Zmodernizowano także instalację grzewczą i elektryczną. Natomiast w budynku starej plebani powstało Centrum Regionalne Nekropolii Jana Kochanowskiego z ekspozycją muzealną obejmującą pamiątki po rodzie Kochanowskich.
Zwoleń powstał na gruncie wsi Gotardowa Wola w latach 20. XV wieku, na mocy przywileju wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Datowane dokumenty lokacyjne z 1425 poświadczają zaawansowany już stopień zasadzenia osady.