Łączna ich powierzchnia wynosi prawie 500 hektarów. Znajdują się w województwie świętokrzyskim. Stosowne rozporządzenia zostały podpisane w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Uroczystość odbyła się z udziałem Iwony Kędzierskiej-Gębskiej, Regionalnej Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach.
Ustanowiono rezerwat „Góra Wierzejska” w Nadleśnictwie Kielce, rezerwat „Podwale” w Nadleśnictwie Staszów, rezerwat „Piskorzeniec Wschodni” w Nadleśnictwie Radoszyce oraz rezerwat „Zapadnie Doły” w Nadleśnictwie Starachowice.
Roman Wróblewski, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, jest dumny, że na wniosek leśników zostały powołane cztery nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ok. 500 ha. - Dzięki tej decyzji zwiększamy obszary chronione na terenie naszej dyrekcji - powiedział dyrektor Wróblewski.
Natomiast Lech Buchholz, Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach podkreślił, że do tej pory nie było takiej sytuacji, aby w tak krótkim czasie podjąć działania sprzyjające ochronie przyrody na terenie lasów. - W tej chwili ustanawiamy cztery rezerwaty, będą jeszcze trzy spośród zgłoszonych przez leśników. Są to bardzo cenne fragmenty leśnej przyrody - mówił konserwator Buchholz.
Przypomnijmy, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wytypowała w sumie 12 obszarów wyróżniających się pod względem różnorodności biologicznej oraz innych cech środowiska przyrodniczego na łącznej powierzchni około 1000 hektarów.
Rezerwat przyrody „Góra Wierzejska” położony jest w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce i obejmuje swymi granicami obszar ponad 204 hektarów. Szczególnie cennym elementem przyrody rezerwatu jest wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum, zespół roślinny uważany za endemiczny dla Polski. Oprócz zbiorowiska boru jodłowego, lokalnie występują tutaj niewielkie torfowiska porośnięte ciekawą roślinnością związaną z takimi siedliskami.
Rezerwat przyrody „Podwale” znajduje się w leśnictwie Smerdyna, w Nadleśnictwie Staszów. Powierzchnia tego obiektu wynosi ponad 58 hektarów. Rezerwat będzie chronił zarówno ekosystem leśny, jak również fragmenty przyrody nieożywionej w postaci wychodni skał wapiennych.
Zajmujący powierzchnię ponad 112 hektarów rezerwat przyrody „Piskorzeniec Wschodni” znajduje się w leśnictwie Ruda Pilczycka, w Nadleśnictwie Radoszyce. Jest to obszar niezwykle zróżnicowany pod względem siedliskowo-wilgotnościowym. Celem ochrony w nowo utworzonym rezerwacie będzie zachowanie oraz odtworzenie ekosystemów leśnych, w tym szaty roślinnej i fauny, związanych z siedliskami świeżymi, wilgotnymi, łęgowymi i bagiennymi. Na terenie rezerwatu spotykane są także drzewostany jodłowe.
Położony w leśnictwie Klepacze, Nadleśnictwa Starachowice, rezerwat przyrody „Zapadnie Doły” obejmuje swymi granicami powierzchnię ponad 120 hektarów. Rezerwat leży w głębi dużego kompleksu leśnego Puszczy Iłżeckiej. Wzięcie pod ochronę tego terenu wiąże się, głównie z występującymi tutaj formami krasowymi, tak zwanego krasu zakrytego, czyli skał wapiennych leżących pod kilkumetrową pokrywą osadów piaszczystych.