Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu prezentuje materiały unikatowe tkane, wykonane w ciągu 35 lat pracy artystycznej Hanny Wojdały-Markowskiej.
Wernisaż wystawy "Małymi i dużymi krokami - 35 lat z wątkiem i osnową" odbędzie się 28 marca o 17.00. Ekspozycję można zwiedzać do 30 kwietnia. 27 kwietnia planowane jest spotkanie z Hanną Wojdałą-Markowską, połączone z warsztatami.
- Najnowsza wystawa to podsumowanie pracy artystycznej H. Wojdały-Markowskiej, artystki urodzonej i związanej z Radomiem. Warto dodać, że początkowe realizacje powstałe na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 r. w ramach pracy magisterskiej odnosiły się do inspiracji twórczą działalnością ludów prehistorycznych, sztuką pierwszych cywilizacji rozwijającą się na Bliskim Wschodzie oraz kulturą rdzennych mieszkańców na innych kontynentach. Dziś dr hab. Wojdała-Markowska sama przekazuje swoją wiedzę i pasję studentom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Puławskiego. Prace klimatem i formą są kompatybilne z wystawą "Podróże z Herodotem" - mówi Ilona Pulnar-Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wystawie znalazło się 69 prac, wśród nich 8 unikatowych strojów, wcześniej wykonane dywany, kobierce, tkaniny żakardowe, jak i najnowsze prace artystki. - Wystawa głównie skoncentrowana jest wokół działalności twórczej związanej z tkaniną. Hanna Wojdała-Markowska nie tylko zajmuje się tkaniną, ale też i malarstwem. W jej twórczości przenikają się wszystkie dziedziny sztuki. To jest widoczne na tej wystawie - mówi Magdalena Kołtunowicz, kuratorka wystawy.
Hanna Wojdała-Markowska podkreśla, że na wystawie znajdziemy odniesienia do jej fascynacji związanych z dalekimi kulturami, z odległymi kontynentami. - Były one dla mnie niezwykle inspirujące już od wczesnej młodości. Zachwycała mnie zewnętrzna uroda obiektów, artefaktów, znaków, barw, które pochodzą z dalekich kultur. Te inspiracje są widoczne przede wszystkim w kolorystyce, ale także w dynamicznych kształtach, elementach formy plastycznej. W obecnych realizacjach trochę wyciszył się sam kolor, dostrzegłam bogactwo kolorystyczne tkwiące w skromności. Zaczęłam budować moje realizacje w oparciu o moduły. Te prace są tkane, ale wcześniej przygotowuję sobie bazę modułów z różnych niechcianych, niepotrzebnych, niewykorzystanych wcześniej tekstyliów, papierów, osobistych drobiazgów, co daje mi struktury, które zawierają osobisty pierwiastek przemijania, rejestrowania pewnych rzeczy. Nadaję im nowe życie - wyjaśnia artystka.
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego po raz czwarty organizowane jest biennale "Powiązany z rzeczami w przestrzeniach i bliskich, i odległych". Biennale powiązane jest z wystawą "Podróże z Herodotem". Otworzy je konferencja 8 kwietnia w formie stacjonarnej i online, podczas której wystąpi 18 prelegentów. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa badawczo-dydaktyczna studentów z siedmiu wyższych uczelni w Polsce.