Marsz Tysiąclecia Królestwa Polskiego przeszedł 13 września ulicami Radomia. Wydarzenie rozpoczęło się w katedrze Opieki NMP Mszą św., którą celebrował biskup Marek Solarczyk. W programie marszu było m.in. złożenie kapsuły czasu na wieży kościoła farnego.
W homilii bp Solarczyk mówił, że dzisiaj w Radomiu, mieście królewskim, wspominamy koronację pierwszego króla Polski, jaka miała miejsce 1000 lat temu. – Tysiąclecie królestwa polskiego zaprasza nas do tego, aby stanąć z wdzięcznością. Musimy z całym tym dziedzictwem pójść dalej z nadzieją – mówił pasterz Kościoła radomskiego.
Dalej mówił, że dzisiaj nie powinniśmy się zatrzymywać tylko na świętowaniu tysiąclecia koronacji pierwszego króla, ale przede wszystkim poprzez naszą obecność i modlitwę, prosić Boga, aby był naszym fundamentem, źródłem siły oraz opiekunem wszelkich dzieł.
Bp Solarczyk odwołał się również do świętych, którzy wpisali się w historię Polski. – Dlatego dzisiaj przez ich wstawiennictwo prosimy, abyśmy, stając z wdzięcznością za to, co kształtowało nasze królestwo polskie, potrafili z wrażliwością, oddaniem i wiernością Bogu, iść dalej, prosząc o pokój, jedność i wytrwałość, którą potrafiliśmy przez te 1000 lat zadziwić siebie i świat, przynosząc cudowne owoce Bożej i ludzkiej dobroci. Niech to się również dopełni i przez nas dla kolejnych pokoleń – powiedział biskup radomski.
Po liturgii z radomskiej katedry wyruszył ulicami miasta marsz w kierunku Rynku. Wzięli w nim uczniowie przebrani za króla Bolesława Chrobrego, cesarza Ottona III, liczni rekonstruktorzy różnych okresów. Niesiono też kilkadziesiąt historycznych flag. W marszu uczestniczyła też orkiestra Ośrodka Reprezentacyjnego WOT.
Adam Szabelak powiedział, że celem wydarzenia było uczczenie 1000 lat królewskiej tradycji i historii Polski. – W 1025 roku Bolesław Chrobry koronowany został na pierwszego króla Polski. W 2025 roku wciąż o tym dziedzictwie chcemy pamiętać. Wydarzenie to stało się symbolem suwerenności naszego państwa – powiedział koordynator marszu.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. tysiąc osób. – Ten marsz to piękne święto, wydarzenie, które należy upamiętnić i kultywować. Nie możemy się wstydzić naszej państwowości, tylko ją promować. Jest to ważne wydarzenie w skali całego kraju – mówili uczestnicy marszu.
W programie było również złożenie kapsuły czasu na wieży kościoła farnego, którego dokonał proboszcz parafii ks. Mirosław Nowak, polonez wokół Rynku oraz koncert patriotyczny. Marsz odbył się pod patronatem honorowym biskupa radomskiego Marka Solarczyka oraz Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.