• facebook
 • rss
 • Święto Polskiej Niezapominajki

  Krystyna Piotrowska

  dodane 20.05.2013 18:21

  Święto zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski.

  Dwunaste Święto Polskiej Niezapominajki już za nami. Jego uczestnicy spotkali się w Leśnym  Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego. Gospodarzami imprezy byli leśnicy. Zapewnili swoim gościom nie tylko moc atrakcji, ale i „załatwili” wspaniałą pogodę.

  Po uroczystym otwarciu spotkania przez Tomasza Sota, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, koncert dali Sygnaliści Myśliwscy „Akteon” Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Zaprezentowały się także zespoły dziecięce i młodzieżowe. Były między innymi pokazy tańca i karate. Wiele atrakcji czekało na gości również poza sceną. Były to konkursy z nagrodami dla dorosłych i dla dzieci. Prezentowały się poszczególne nadleśnictwa, a na straganach można było kupić wyroby, do produkcji których wykorzystano dary lasu. Atrakcją była na przykład kawa z żołędzi. Można było też obejrzeć wystawę poświęconą 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek, przygotowano rajd rowerowy i nordic walking.

  Święto Polskiej Niezapominajki to święto przyrody. Jego celem jest promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Pomysłodawcą tego święta był prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski, który przez wiele lat był gościem spotkań w Jedlni. Zgodnie z przesłaniem redaktora, "Polska Niezapominajka" jest zachętą, aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej" i „wielkiej ojczyzny". Niezapominajka ma przypominać o wartości, jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli, jakimi są np. „perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach. W czasie Święta Polskiej Niezapominajki wspominano niezapomnianego redaktora, a dzieci symbolicznie wysłały mu do nieba kilka balonów. Jednym z gości tego święta lasu i ekologii była żona dziennikarza Bożena Zalewska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół