• facebook
 • rss
 • Tytuł królewski obroniony

  Krystyna Piotrowska

  dodane 28.06.2014 22:14

  Spotkali się na strzelnicy PZŁ w Piastowie. Ubrani w różnobarwne stroje kontuszowe, zgodnie ze średniowieczną tradycją zmierzyli się w celności strzelania.

  Było to doroczne, już trzecie Strzelanie Królewskie, którego celem było wyłonienie króla kurkowego spośród braci Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu. O królewski tytuł, zgodnie ze średniowieczną tradycją, walczyli wyłącznie bracia z miejscowej konfraterni kurkowej. Przypada on temu, kto swoim strzałem złamie żerdź, na której osadzony jest drewniany kur, i ten spadnie na ziemię.

  Radomskim królem kurkowym A.D. 2014 został Kazimierz Ciszek, który tytuł ten wywalczył po raz drugi. Radomskim wicekrólem kurkowym został hetman Bractwa Sławomir Adamiec.

  – Sam jestem zdziwiony, jak to się stało, że na tyle strzałów oddawanych przez braci akurat mój był tym ostatecznym. Lubię strzelać, a zaczęło się to od służby w wojsku, ale teraz strzelania nie ćwiczę. Król kurkowy ma przed sobą wiele zadań. Jest jedną z osób reprezentujących Bractwo na zewnątrz. Łączy się to z wieloma wyjazdami oraz obecnością podczas licznych uroczystości – powiedział Kazimierz Ciszek.

    Chwila oczekiwania na wyniki
  Krystyna Piotrowska /GN

  Prywatnie pan Ciszek od niemal dwudziestu lat pracuje jako doradca do spraw ubezpieczeń i finansów.

  Gośćmi radomskich zawodów byli między innymi: Robert Karpiński (aktualny Król Kurkowy Polski), Jan Klauza (prezes Centralnego Okręgu Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP) oraz bracia kurkowi z Łodzi, Drohiczyna, Otwocka, Warszawy, Sieradza i Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego.

  Obok Strzelania Królewskiego odbyło się także Strzelanie o „Tarczę św. Sebastiana” (KBKS) i Strzelanie o „Tarczę Rady Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu” (KBKS).

    Bracia kurkowi chetnie noszą kontuszowe stroje
  Krystyna Piotrowska /GN

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół