• facebook
 • rss
 • Królewska moc chrztu

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 15.05.2016 11:13

  Przez najbliższe dni będą nie tylko w kościołach, ale także na ulicach. IV Tydzień Ewangelizacyjny w diecezji radomskiej rozpoczął wieczór chwały, który w katedrze poprowadził ks. Sławomir Płusa, duszpasterz grup nowej ewangelizacji.

  - Tematem wiodącym wieczoru chwały, który rozpoczął IV Tydzień Ewangelizacyjny w diecezji radomskiej (program TUTAJ - red.), był królewski wymiar Chrztu św., w który wpisane są znaki mocy Ducha Świętego. Poprowadził nas w to doświadczenie świecki ewangelizator Witek Wilk z Otwocka. Czuwanie zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika - podsumowuje ks. Płusa.

  Duszpasterz zachęcał także obecnych (a ci stawili się w katedrze niezwykle licznie), by nie ulegali presji strachu, jaką przed nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży próbują wywołać niektóre środowiska niekoniecznie przyjazne Kościołowi.

  Witek Wilk, świecki ewangelizator, opowiadał o działaniu Pana Boga w życiu jego i jego rodziny. A swoją niezwykle żywą i trafiającą do serc i umysłów słuchaczy narrację zanurzał w teksty biblijne. - To słowo świadectwa trafia i przekonuje i, mam nadzieję, że wyda owoce - powiedziała Ewa.

  - Liturgia Mszy św. zachęca nas do wyznania wiary tymi prostymi słowami: „Oto wielka tajemnica wiary”. Dzisiaj, pochylając się nad prawdą o istnieniu i działaniu Ducha Świętego, możemy powiedzieć: „Oto wielka tajemnica wiary”. Wielka tajemnica, która wciąż wymaga zgłębiania, poznawania, bo Duch Święty jest wciąż dla nas bardzo odległym, takim Bogiem nieznanym. Chcemy popatrzeć na zapowiedzi dotyczące działania Ducha Świętego, ale także na działanie Ducha Świętego w historii zbawienia. To Duch Święty sprawił Boże narodzenie. Anioł Gabriel w imieniu Nieba mówi: „Nie bój się, Maryjo. Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym”. To Duch Święty sprawia teraz nową rzeczywistość w człowieku w każdym z sakramentów świętych. Przy chrzcie słyszymy: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Bierzmowanie jest sakramentem szczególnego działania Ducha Świętego: „Przyjmij znamię Ducha Świętego”. Sakrament pokuty ustanowił Pan Jezus w dniu zmartwychwstania, mówiąc: „Weźmijcie Ducha Świętego, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone”. W sakramencie miłosierdzia, w sakramencie pokuty działa Duch Święty. W sakramencie Eucharystii dokonuje się też niezwykła przemiana, której dokonuje Duch Święty. Przed przeistoczeniem celebrans modli się: „Uświęć te dary mocą Twojego Ducha, aby stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana, Jezusa Chrystusa”. To Duch Święty chce nas przemienić w ciało Chrystusa, nas, ludzi, w wielką wspólnotę wiary, którą jest Kościół. To Duch Święty buduje Kościół. Dzisiaj adorujemy tę tajemnicę i prosimy o to, aby nasze umysły i nasze serca były otwarte na działanie Ducha Świętego, który jest Duchem prawdy, miłości, mocy i świadectwa - powiedział bp Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św. wieńczącej wieczór chwały.

  W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w ramach Tygodnia Ewangelizacyjnego, odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie go Msza św. w kościele farnym o 15.00, której przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Potem, około 18.15, przed Urzędem Miasta odbędzie się koncert ewangelizacyjny.

    Na wieczór chwały, czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, przybyło do katedry bardzo wiele osób z Radomia i diecezji
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół