• facebook
 • rss
 • Graffiti dla proboszcza męczennika

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 23.09.2016 21:30

  Na przystanku autobusowym w podradomskich Trablicach (dawniej Pelagów) pojawiła się instalacja upamiętniająca ks. Romana Kotlarza, proboszcza, który zmarł po najściach i pobiciach przez "nieznanych sprawców" w 1976 r.

  Ks. Kotlarz był w Radomiu 25 czerwca 1976 r. i przez krótki czas szedł w sutannie z protestującymi robotnikami, a na koniec pobłogosławił ich ze schodów kościoła pw. Świętej Trójcy (kościół jezuitów).

  Potem w płomiennych kazaniach mówił o pokrzywdzonych i domagał się sprawiedliwości. Przynajmniej trzykrotnie został pobity przez "nieznanych sprawców".

  Zmarł 18 sierpnia 1976 r. Niejednokrotnie radomska "Solidarność" apelowała o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kapłana męczennika.

  Graffiti na przystanku wykonał i zaprojektował radomski artysta Michał Grochowiecki. Centralną część przystanku zajmuje podobizna ks. Kotlarza oraz napis "Pamiętamy 1976-2016".

  Boki zdobią grafiki Czerwiec '76 oraz Ostatni Przystanek Pelagów, co jest nawiązaniem do miejsca ostatniej posługi ks. Romana Kotlarza.

  Graffiti powstało w inicjatywy mieszkańców Trablic: Wiesława Pachniewskiego, Marcina Jakubiaka, Pawła Lisa oraz Waldemara Trelki.

  - Rok 2016 jest bogaty w liczne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Postacią nierozerwalnie związaną z tamtym okresem jest postać ks. Romana Kotlarza. Jedną z form okazania pamięci o bestialsko zamordowanym kapłanie było wykonanie okolicznościowego graffiti na przystanku autobusowym naprzeciw kościoła parafialnego - mówił na antenie Radia Plus Radom Waldemar Trelka. 

  Projekt został zrealizowany w porozumieniu i za zgodą Urzędu Gminy w Kowali. Całość prac remontowych i artystycznych została sfinansowana przez inicjatorów akcji.

    Napis "Ostatni Przystanek Pelagów" jest nawiązaniem do miejsca ostatniej posługi ks. Romana Kotlarza
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół