• facebook
 • rss
 • Wydarzenie roku: rocznica Czerwca '76 w Radomiu

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 07.06.2017 15:10

  Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

  Organizatorem było Muzeum Historii Polski, a o wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci. Nagrody w plebiscycie na "Wydarzenie Historyczne Roku 2016" przyznawane są w 3 kategoriach: "Wydarzenie" (tu znalazły się radomskie obchody), "Wystawa" oraz "Edukacja i multimedia".

  - Czerwiec '76 to bardzo ważna data na polskiej drodze do wolności. Mam nadzieję, że ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy przywróciły dumę miastu, radomianom i wszystkim bohaterom Czerwca '76. Odbywały się one pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu". Wielu historyków mówiło, że nie byłoby takiego Sierpnia 80 i nie byłoby takiej Solidarności, gdyby nie Czerwiec 1976 roku. Za to chciałbym podziękować bohaterom Czerwca i już teraz zaprosić wszystkich na obchody 41. rocznicy - powiedział prezydent Radosław Witkowski, odbierając nagrodę.

  - Prezydent podziękował jednocześnie współorganizatorom obchodów czyli Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec 76 i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska - informuje Janusz Kalinowski z biura ds. informacji prasowej i publicznej prezydenta Radomia.

  Celem plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Na obecną turę konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii.

  Warto przypomnieć zwycięzców dwóch wcześniejszych edycji konkursu:

  2015 r. - wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria "Wystawa"), rekonstrukcja historyczna "Obława Augustowska. Lipiec 1945" (kategoria "Wydarzenie"), społeczna akcja "Chwalimy się Powstaniem" (kategoria "Edukacja i multimedia").

  2014 - wystawa "Krakowscy Wyklęci" przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria "Wystawa"), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria "Wydarzenie"), "Projekt: Pilecki" (kategoria "Edukacja i multimedia").

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół