Nowy numer 25/2018 Archiwum

Beteavon znaczy smacznego!

Muzyka klezmerska, intrygujące ekspozycje, kurs pisma hebrajskiego 
i wiele, wiele innych atrakcji ściągnęły do placówki rzesze radomian.

Każdą z Nocy Muzeów staramy się poświęcać określonej tematyce. Mieliśmy na przykład noc romską, a to dlatego, że ta społeczność wciąż jest obecna w Radomiu. Od dawna marzyła nam się noc żydowska. Przecież Żydzi stanowili przed wojną w mieście praktycznie połowę mieszkańców. W zbiorach naszej placówki posiadamy eksponaty przekazane nam wprost przez radomian. Są materialnymi pamiątkami po tych, których już u nas nie ma, a którzy tworzyli tutejszą historię i kulturę – mówi Ilona Pulnar-Ferdiani, kierownik działu nauki i oświaty Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Pomysł okazał się sukcesem.

Placówkę odwiedziły tłumy. Dużą popularnością cieszyły się nie tylko sale muzealne. Chętnie zatrzymywano się na dziedzińcu, gdzie wchodzących witał napis „Beteavon”, co po hebrajsku znaczy „smacznego”. Można tu było skosztować żydowskich potraw. Serwowano między innymi forszmak, śledzia z jabłkami, jajem i cebulą na orkiszowym chlebie oraz kuftę, szaszłyki baranie lub wołowe z kminem i warzywami.


« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma