Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dziękuję za was Bogu

Caritas Diecezji Radomskiej świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. Podczas pielgrzymki dziękowano wszystkim, którzy angażują się w jej dzieła.

Dekret dotyczący powołania diecezjalnej Caritas został wydany 25 marca 1992 r. Bp Edward Materski pierwszym jej patronem ustanowił św. Brata Alberta. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęła pielgrzymka wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas, ich opiekunów i pracowników Caritas do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczyło w niej ok. 280 osób. Przewodniczył im ks. Robert Kowalski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas. – Chcieliśmy w ten sposób podziękować za wszystkie dzieła, które udało się przez te lata zrealizować, za utworzone placówki, napotkanych ludzi i wolontariuszy, którzy się włączają w nasze inicjatywy – powiedział.

W sanktuarium pielgrzymów powitała przewodniczka, która opowiedziała im o jego historii. Potem uczestniczyli we Mszy św. Przewodniczył jej kustosz sanktuarium o. Gracjan Adam Kubica. Homilię wygłosił ks. Robert Kowalski. – Tak jak Maryja mamy do odegrania wyjątkową rolę w Bożym planie zbawienia. Mamy nieść Chrystusa w świat, być Jego świadkami, szerzyć Jego orędzie pokoju i jedności – powiedział. Później zawierzył wszystkich Maryi, Matce Miłosierdzia: – Tobie polecamy nasz naród, diecezję radomską, Caritas diecezjalną, wolontariuszy, pracowników i potrzebujących pomocy. Tobie ufamy i Tobie raz jeszcze wyznajemy za bł. Janem Pawłem II „Totus Tuus, Maria!”.

Pielgrzymi na kalwaryjskich dróżkach uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Wcześniej ks. Robert wygłosił dla nich konferencję. – Dziś dziękuję Bogu za was, drodzy przyjaciele, za wasze piękno, waszą wyjątkowość, za oddanie drugiemu człowiekowi – powiedział. Na koniec przywołał słowa patrona diecezjalnej Caritas, św. Brata Alberta: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs sobie ukroić, nakarmić się, jeżeli jest się głodnym”.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 9 października w Wyższym Seminarium Duchownym. Rozpocznie je Msza św. o 12.00, której będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Podczas gali wręczona zostanie statuetka Viventi Caritate oraz złote kule dla tych, którzy są darczyńcami, współpracują z Caritas i swym życiem dają świadectwo miłosierdzia.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama