Nowy numer 42/2020 Archiwum

Źródło duchowej pomocy

– Z natury religijny człowiek potrzebuje Boga. Gdy jednak pozwoli sobie wydrzeć prawdziwą wiarę z serca, zaczyna wierzyć we wszystko – mówił w homilii ks. płk Sławomir Żarski.

Około 1000 pielgrzymów uczestniczyło w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Znajduje się tu figura ich patrona św. Michała Archanioła. – Przybyłych przywitał Stanisław Głowacki, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”. Następnie głos zabrał kustosz sanktuarium, ks. prał. Jerzy Karbownik, który bardzo serdecznie przywitał wszystkich i wyraził swoją wielką radość z tak licznego udziału w tegorocznej pielgrzymce, która na stałe wpisała się w historię sanktuarium i naszego miasta – mówi Agnieszka Polak.

Mszę św. sprawowali: ks. prał. Jerzy Karbownik i ks. prał. płk Sławomir Żarski, który wygłosił homilię. – „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”tymi słowami z ostrobramskiej kaplicy ks. Żarski rozpoczął swoją homilię. Kaznodzieja nawiązał do rozpoczynającego się Roku Wiary. – Z natury religijny człowiek potrzebuje Boga. Gdy jednak pozwoli sobie wydrzeć prawdziwą wiarę z serca, zaczyna wierzyć we wszystko. Popularność wróżb i zabobonów potwierdza to spostrzeżenie i wskazuje na zagrożenia duchowe współczesnej cywilizacji. Bezcenne w tej sytuacji jest ocalenie tradycyjnych wartości polskiego domu i rodziny katolickiej.

Ksiądz kapelan przypomniał o tysiącletniej historii polskiego narodu, który odczytuje swoją tożsamość i może śmiało budować przyszłość w oparciu o mocny fundament wiary. Kaznodzieja wskazał na Maryję Matkę Miłosierdzia i św. Michała Archanioła jako źródło duchowej pomocy i wzór do naśladowania w przeżywaniu Roku Wiary – dodaje pani Agnieszka.

Sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego został uroczyście wprowadzony do świątyni według ceremoniału wojskowego   Sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego został uroczyście wprowadzony do świątyni według ceremoniału wojskowego
Archiwum sanktuarium

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły orkiestry z Radomia  i Rzeszowa, które przed i po Mszy św. wykonywały pieśni patriotyczne i popularne utwory.

Przed błogosławieństwem wszyscy odmówili modlitwę do św. Michała Archanioła, patrona Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych. Na zakończenie uczestnicy zawierzyli siebie i swoje rodziny Matce Bożej Miłosierdzia.

W pielgrzymce wraz z załogami Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych uczestniczyli także prezesi tych firm oraz prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej i parlamentarzyści.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama