Nowy numer 25/2018 Archiwum

Źródło duchowej pomocy

– Z natury religijny człowiek potrzebuje Boga. Gdy jednak pozwoli sobie wydrzeć prawdziwą wiarę z serca, zaczyna wierzyć we wszystko – mówił w homilii ks. płk Sławomir Żarski.

Około 1000 pielgrzymów uczestniczyło w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Znajduje się tu figura ich patrona św. Michała Archanioła. – Przybyłych przywitał Stanisław Głowacki, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”. Następnie głos zabrał kustosz sanktuarium, ks. prał. Jerzy Karbownik, który bardzo serdecznie przywitał wszystkich i wyraził swoją wielką radość z tak licznego udziału w tegorocznej pielgrzymce, która na stałe wpisała się w historię sanktuarium i naszego miasta – mówi Agnieszka Polak.

Mszę św. sprawowali: ks. prał. Jerzy Karbownik i ks. prał. płk Sławomir Żarski, który wygłosił homilię. – „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”tymi słowami z ostrobramskiej kaplicy ks. Żarski rozpoczął swoją homilię. Kaznodzieja nawiązał do rozpoczynającego się Roku Wiary. – Z natury religijny człowiek potrzebuje Boga. Gdy jednak pozwoli sobie wydrzeć prawdziwą wiarę z serca, zaczyna wierzyć we wszystko. Popularność wróżb i zabobonów potwierdza to spostrzeżenie i wskazuje na zagrożenia duchowe współczesnej cywilizacji. Bezcenne w tej sytuacji jest ocalenie tradycyjnych wartości polskiego domu i rodziny katolickiej.

Ksiądz kapelan przypomniał o tysiącletniej historii polskiego narodu, który odczytuje swoją tożsamość i może śmiało budować przyszłość w oparciu o mocny fundament wiary. Kaznodzieja wskazał na Maryję Matkę Miłosierdzia i św. Michała Archanioła jako źródło duchowej pomocy i wzór do naśladowania w przeżywaniu Roku Wiary – dodaje pani Agnieszka.

  Sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego został uroczyście wprowadzony do świątyni według ceremoniału wojskowego
Archiwum sanktuarium

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły orkiestry z Radomia  i Rzeszowa, które przed i po Mszy św. wykonywały pieśni patriotyczne i popularne utwory.

Przed błogosławieństwem wszyscy odmówili modlitwę do św. Michała Archanioła, patrona Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych. Na zakończenie uczestnicy zawierzyli siebie i swoje rodziny Matce Bożej Miłosierdzia.

W pielgrzymce wraz z załogami Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych uczestniczyli także prezesi tych firm oraz prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej i parlamentarzyści.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma