Nowy numer 49/2020 Archiwum

Tym razem Rzym

Podczas spotkań młodzi z całej Europy wspólnie dyskutują i dzielą się swoimi doświadczeniami. Nie przeszkadza im, że mówią różnymi językami.

Zbliża się kolejne spotkanie młodych z całej Europy organizowane przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé. W Roku Wiary młodzież pielgrzymować będzie do Rzymu, gdzie oprócz tradycyjnych spotkań i modlitw będzie uczestniczyć w spotkaniu z Benedyktem XVI. Młodzi odwiedzą też katakumby, groby Apostołów Piotra i Pawła oraz będą się modlić przy grobie bł. Jana Pawła II. Spotkanie potrwa od 28 grudnia 2012 r. do 2 stycznia 2013 r. Uczestników spotkania bezinteresownie przyjmą włoskie rodziny z Rzymu i okolic.

– W tych zabieganych czasach potrzeba chwili odpoczynku i wyciszenia. Trzeba pamiętać, że są większe wartości, niż ciągła gonitwa i walka praktycznie o wszystko. Taizé daje możliwość zmiany otoczenia. Pozwala odkrywać bezinteresowne dobro płynące od drugiego człowieka. Można dobrze się bawić w sylwestra w największych miastach Europy i nie mieć wyrzutów sumienia, że się marnuje czas. To jest piękne – mówi Monika.

Europejskie spotkania wspólnoty Taizé są niesamowitą okazją do poznania nowych ludzi z różnych krajów Europy, ćwiczenia języka, ale przede wszystkim przekraczania barier, związanych ze stereotypami. Można na nich poczuć jedność wszystkich wyznań chrześcijańskich. Mimo różnic pomiędzy katolikami, prawosławnymi czy protestantami łączy ich wiara w Jezusa Chrystusa i wyznawane wartości. 

Kinga i Magda co roku uczestniczą w sylwestrowych spotkaniach. Tak opisują swoje doświadczenia: „Dzięki rozmowom z ludźmi z innych krajów dostrzegamy, że pomimo różnic kulturowych posiadamy te same wartości, chcemy żyć według Ewangelii, wspólnie modlić się i dawać świadectwo swoim życiem, niezależnie od tego, skąd pochodzimy. To niesamowite uczucie uczestniczyć w spotkaniu, gdzie modlą się tysiące młodych ludzi, uśmiechem obdarowując wszystkich wokół, będąc dla siebie braćmi”.

Podobnie jak w latach poprzednich w naszej diecezji można przygotowywać się i zapisywać w kilku punktach u osób wyznaczonych przez wspólnotę z Taizé:

1. Duszpasterstwo Akademickie (Radom, ul. Górnicza 2), spotkania w poniedziałki o 19.00 (Beata Majewska, tel. 509 536 606, e-mail: da-radom@wp.pl).

2. Parafia Matki Bożej Bolesnej (Radom, ul. Radosna 1), spotkania w piątki o 19.00 (ks. Gabriel Marciniak, tel. 509 926 161, e-mail: parafiambb@parafiambb.pl).

3. Parafia Świętego Brata Alberta (Radom, ul. Armii Ludowej 4), spotkania w piątki o 19.00 (ks. Łukasz Siek, tel. 692 554 094, e-mail: lukasz212@onet.eu).

4. Parafia Najświętszego Serca Jezusowego (Starachowice, ul. Złota 1), spotkania w piątki o 19.00 (ks. Arkadiusz Piętowski, e-mail: arekpietowski@wp.pl).

Ostateczny termin zapisów mija 18 listopada. Całkowity koszt wyjazdu to 450 zł + 55 euro. W spotkaniu mogą wziąć udział osoby w wieku od 16 do 35 lat.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama