GN 48/2020 Archiwum

Jest nadzieja, ale co dalej?

Gdyby dostosowali się do ustawy, musieliby zamknąć wiele placówek. Internetowa akcja odsunęła ten wyrok.

S. Małgorzata Binkowska jest kierownikiem Świetlicy Socjoterapeutycznej prowadzonej przez Caritas Diecezji Radomskiej. Placówka mieści się przy ul. Kościelnej w Radomiu. Codziennie przychodzi tu ponad 30 dzieci. Tu odrabiają lekcje, bawią się i jedzą ciepły posiłek. Oprócz zajęć socjoterapeutycznych, mogą szlifować język angielski i rozwijać plastyczne talenty. – W czerwcu 2011 r. została  wydana ustawa regulująca działalność m.in. placówek wsparcia dziennego – mówi s. Małgorzata. Placówki mają być zarejestrowane. – Wszystko byłoby w porządku. Do tej pory też była taka rejestracja. Ale teraz postawiono warunek, że oprócz dokumentów potwierdzających prawidłowe działanie placówki, musi się znajdować pozytywna opinia straży pożarnej i sanepidu – dodaje. Chodzi o wysokość pomieszczeń, wielkość okien, podpiwniczeń, klatek schodowych i wyjść ewakuacyjnych. – Wiele ośrodków nie spełnia tych kryteriów, dlatego dołączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, by takie, jak nasza placówki, przetrwały – mówi s. Małgorzata.

Dar przekazany przez europosła Adama Bielana wesprze działalność placówki   Dar przekazany przez europosła Adama Bielana wesprze działalność placówki
Jej podopieczni dzięki temu będą mogli aktywnie spędzić ferie zimowe
Marta Deka/GN

Akcja polegała na wysyłaniu listów do premiera w obronie świetlic środowiskowych. Dzięki niej minister pracy i polityki społecznej przychylił się do prośby rzecznika praw dziecka. Wdrożenie ustawy będzie przesunięte do końca 2014 roku. – Z jednej strony jest to radość, bo to jest kolejny rok, który otwiera nam furtkę do działań, ale czy on coś zmieni? – pyta s. Małgorzata. Bo pewnie świetlica nie dostanie nowego pomieszczenia, które będzie spełniać te kryteria. – Jest to czas przejściowy, ale też pełen nadziei, że pan minister spróbuje się zorientować, jaka jest faktyczna sytuacja takich placówek i czy naprawdę tak rygorystyczne przepisy względem nich powinny być realizowane – mówi s. Małgorzata. Jeśli placówka nie będzie spełniać kryteriów zawartych w ustawie, nie będzie zarejestrowana i nie dostanie dofinansowania ze środków publicznych. A wtedy nie będzie miała za co funkcjonować.

29 października dzieci w świetlicy odwiedził poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan. Przekazał na rzecz świetlicy czek 20 000 zł. Jest to główna nagroda jaką wygrał podczas Wielkiego Testu o Europie zorganizowanego przez Telewizję Polską.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama