Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biegać każdy może

Do udziału w tej imprezie zgłosiło się ponad 400 zawodników z całej Polski. Walczyli o laur zwycięstwa i pokonywali własne słabości.

– Hasło przewodnie tej imprezy to „Radomski Maraton Trzeźwości”. Jest jeszcze drugie hasło: „Biegać każdy może”. Bo przede wszystkim liczy się bieganie – mówił Tadeusz Kraska, który od dziesięciu lat organizuje biegi w Radomiu, prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”. – Wiele osób biegnie tu dla podtrzymania swojej abstynencji. Są to ludzie nie tylko z Radomia, ale z całego kraju i z zagranicy. Oni rozpoczęli nowe życie w trzeźwości i zgodnie z zaleceniami terapeutycznymi znaleźli sobie pasję. Dla nich jest to bieganie. Jest ono najprostszą formą ruchu, nie wymaga nakładów finansowych, specjalnych predyspozycji ani szczególnych miejsc. Biegać każdy może, w dowolnym miejscu i bez względu na wiek – wyjaśniał prezes.
Zawodnicy przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie spotkali się na terenie MOSiR obok zalewu na radomskich Borkach. Trasa biegu o długości 4,2 km prowadziła wzdłuż zalewu oraz ulicami Suchą, Bulwarową, Maratońską, Dębową i Krasickiego. Uczestnicy biegu głównego na dystansie 42 km i 195 m musieli wyznaczoną trasę pokonać dziesięć razy. Zawodnicy startowali także w biegach towarzyszących: półmaratonie i minimaratonie (4,2 km). Jak mówił T. Kraska, bieganie staje się coraz popularniejsze w Radomiu. Świadczy o tym choćby liczba ponad 100 osób zgłoszonych do udziału w tym maratonie z terenu miasta. Bieg główny rozpoczął się o 10.00. Nagrody i wyróżnienia przyznano w różnych kategoriach kobiet i mężczyzn: generalnej, w zależności od wieku zawodników, dla najlepszych radomian i najlepszych zawodników z powiatu radomskiego.
Na najwyższym podium stanął Michał Zacharko z Zakopanego   Na najwyższym podium stanął Michał Zacharko z Zakopanego
Maratończyk powtórzył swój sukces z ubiegłorocznego VI Radomskiego Maratonu Trzeźwości
Krystyna Piotrowska/GN
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc we wszystkich kategoriach otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Medale pamiątkowe otrzymali wszyscy, którzy ukończyli maraton.

Zanim jednak wyczytano i uhonorowano zwycięzców, Jacek Tarnowski, komentator spotkania, spiker imprez biegowych, przeczytał fragment tekstu z albumu Tadeusza Kraski „Pasja biegania”: „Sądzę, że dzięki tej imprezie wiele osób uzależnionych od alkoholu i nie tylko mogło skuteczniej, ciekawiej, zdrowiej spełnić swoje życie w trzeźwości, dokonując rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały im się nierealne. Łamiąc bariery niemożności, pokonując swoje słabości, stając się pasjonatami biegania, biegaczami, organizatorami imprez biegowych, sponsorami. Są oni również nową siłą napędową radomskiego środowiska biegowego, czego efektem jest między innymi powołanie stowarzyszenia „Biegiem Radom!”. Do odczytanych słów pana Tadeusza komentator dodał: – Tak mówi człowiek, który nie pije od 15 lat. Przyjaciel całego świata i wszystkich biegaczy.

Ci, którzy najszybciej pokonali trasę VII Radomskiego Maratonu Trzeźwości i stanęli na najwyższym podium, to: Michał Zacharko, reprezentujący T.G. Sokół Zakopane z czasem 2:47:18, a wśród pań Agata Wieruszewska z Radomia reprezentująca Maratonkę Grajewo z czasem 3:34:16.

Najlepsza wśród pań, na najwyższym podium Agata Wieruszewska z Radomia   Najlepsza wśród pań, na najwyższym podium Agata Wieruszewska z Radomia
Nagrody wręczał wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek
Krystyna Piotrowska/GN
Już poza konkursem odnaleziono wśród uczestników biegu osobę, która ma na swoim koncie najwięcej pokonanych maratonów. To Wojciech Pasek z Klubu Turystyki Aktywnej PTTK „Pasat” w Końskich. W niedzielę po raz 250. przebiegł on trasę maratonu.

W maratonie pobiegł każdy, kto tylko miał na to ochotę. Wśród jego uczestników był Robert Kłos z zaprzyjaźnionego z nami Radia Plus Radom. Robert po raz pierwszy w życiu biegł na tak długim dystansie. Czas, jaki uzyskał, to 3 godziny i 57 minut. Na trasie  wspierany był przez swoje redakcyjne koleżanki gromkimi okrzykami. Panie trzymały też transparent z napisem „Biegnij Robert biegnij!!!".

Organizatorami niedzielnego VII Radomskiego Biegu Trzeźwości byli: Klub Maratończyka AZS Politechniki Radomskiej, Uczniowski Klub Sportowy „Technik”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama