Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pokażmy, że jesteśmy Polakami!

To apel Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, przekazany naszej redakcji przez Marka Pastuszkę, wiceprezesa zarządu.

– Niech będzie nas widać. Niech będzie widać, że kochamy naszą Matkę – Polskę i że potrafimy być z tego dumni. Pokażmy, że jesteśmy Polakami – wywieśmy flagi narodowe. Prośmy również w modlitwach o prawdziwą niepodległość naszego narodu, niepodległość, która nie jest tożsama z suwerennością bytu państwowego.
Poznajmy nasze dzieje, naszą ponadtysiącletnią historię, kulturę, wielkich Polaków. Mamy podstawy, by być dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami. Kto tylko może, niech weźmie udział w marszach i uroczystościach niepodległościowych i niech wywiesi flagę narodową, symbol dumy z bycia Polakiem – wieści apel członków Akcji Katolickiej.

Jako radomska redakcja „Gościa Niedzielnego” przyłączamy się do tego apelu.

Przy okazji apelu Akcji Katolickiej przypomnijmy historię tego święta

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada „dla – jak wieści Dziennik Ustaw z 1918 r. –  upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku  po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.  Zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 r. Przed II wojną światową było więc obchodzone zaledwie dwa razy. Jednakże 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie od 1926 r., a stało się tak na mocy okólnika wydanego przez Józefa Piłsudskiego.

W czasie okupacji obchód 11 listopada był oficjalnie niemożliwy.

Za zakończeniu II wojny światowej władze komunistyczne ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski, ale nie 11 listopada (ten obchód został zniesiony), lecz 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

Organizowane przez opozycję obchody 11 listopada były brutalnie tłumione, szczególnie w okresie stalinowskim i czasie stanu wojennego.

Obchód dnia niepodległości  11 listopada został przywrócony przez Sejm RP ustawą z dnia 15 lutego 1989 r., otrzymując oficjalną nazwę: Narodowe Święto Niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma