Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chcą razem wzrastać

Młodzież z KSM i członkowie Akcji Katolickiej wzięli udział w obchodach święta patronalnego, które przypada 25 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Doroczne spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem roku pracy Akcji Katolickiej i przedstawieniem zamierzeń na rok 2013. – Wszystko, co zostało zaplanowane na zebraniu prezesów oddziałów AK zostało zrealizowane, pomimo tego, że plan pracy mieliśmy bardzo napięty. W 2013 roku realizowane będą takie same zadania jak w minionym roku pracy formacyjnej. Chcemy utrzymać jakość tego, co robimy – powiedział Jerzy Skórkiewicz, Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej. Prezes mówił, że najważniejsza dla AK jest formacja. Pomagają w tym rekolekcje. Te najbliższe, dwudniowe odbędą się już w marcu. Raz w miesiącu w parafiach odbywają się spotkania formacyjne, do tego dochodzą Rejonowe Dni Skupienia. Na terenie diecezji AK została podzielona na cztery regiony. To w nich odbywają się jednodniowe dni skupienia. – Największą formacyjną uroczystością jest Ogólnopolska Pielgrzymka AK na Jasna Górę. Ks. Grzegorz Wójcik czuwa nad nami od strony duchowej. Do tej wyprawy przygotowujemy się podczas jednodniowych, rowerowych wypraw za miasto. W czasie ich trwania jest zawsze Msza św., w kościele, który przy tej okazji odwiedzamy. Ta Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik   Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik
Aby Jezus Chrystus Król Wszechświata był także Królem naszych serc – mówił biskup
Krystyna Piotrowska/GN
m też opowiadamy o naszej działalności – dodaje prezes. Nowinką w tym roku, w działalności AK były regaty żeglarskie.

Kolejnym punktem spotkania był wykład ks. dr. Sławomira Adamczyka, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin: „Rodzina podstawowym środkiem przekazywania i rozwoju wiary”. Po nim miał miejsce wzruszający koncert laureatów IX Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”.

Najważniejszym punktem tego patronalnego święta była Eucharystia sprawowana w parafialnym i zarazem seminaryjnym kościele pw. Chrystusa Kapłana. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik. W czasie Mszy św. nowi członkowie AK otrzymali odznaki i legitymacje członkowskie. W tym roku było to trzynaście osób. Z kolei trzydziestu jeden nowych kandydatów KSM złożyło przyrzeczenie i stało się pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia. Nominacje otrzymali także nowi księża asystenci i prezesi parafialnych oddziałów AK. Trzydziestu jeden kandydatów na członków KSM z naszej diecezji złożyło swoje uroczyste ślubowanie   Trzydziestu jeden kandydatów na członków KSM z naszej diecezji złożyło swoje uroczyste ślubowanie
Krystyna Piotrowska/GN

– Cel Akcji Katolickiej i KSM to odnowić wszystko w Chrystusie. Dlatego dzisiaj jest święto patronalne AK i KSM. Odnowić wszystko w Chrystusie, to zrobić wszystko, aby Chrystus był Królem naszych umysłów, abyśmy myśleli w Duchu Ewangelii, aby był Królem naszych serc. Aby był Królem naszych rodzin, by tam w duchu przeżycia sakramentu małżeństwa realizowało się wyznanie wiary katolickiej poprzez wychowanie. Aby był rzeczywiście Królem Polski, która intronizuje Chrystusa przez dochowanie mu wierności. Dzisiaj, w szczególny sposób chcemy przypomnieć sobie modlitwę Arcykapłańską Pana Jezusa: Ojcze spraw, aby oni byli jedno. To jest modlitwa i testament – mówił w homilii ordynariusz.

Wśród osób, które odebrały z rak biskupa legitymacje członkowskie była Dorota Kozłowska z radomskiej parafii św. Rafała Kalinowskiego. Jak powiedziała, lubi pomagać i wciąga ją życie parafialne.  – Przynależność do AK jest dla mnie współpracą z hierarchą Kościoła, działalnością na rzecz parafian, na rzecz Kościoła, a przede wszystkim obroną naszej wiary katolickiej – powiedziała Teresa Połeć, prezes oddziału AK przy parafii św. Stefana w Radomiu. To jeden z najmłodszych i najprężniej działających oddziałów. Przewodzi mu Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Andrzej Jędrzejewski.

To również z parafii św. Stefana najwięcej młodych ludzi zasiliło szeregi KSM-u, bo jest ich aż szesnaścioro. Prezesem KSM Diecezji Radomskiej jest Magdalena Gos. Ze stowarzyszeniem związana jest od jedenastu lat. – KSM jest dla mnie życiem i pozwala rozwijać się nie tylko wewnętrznie, ale także wiele dawać z siebie.  Tym, co daję z siebie, mogę podzielić się z innymi, razem pracując, razem wzrastając, tak jak głosi jedno z naszych haseł: Wzrastać. Nie tylko wzrastać, jako ja, w miłości Chrystusowej, ale wzrastać, jako KSM – powiedziała Magdalena.

To niedzielne spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w radomskim seminarium.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama