Nowy numer 47/2020 Archiwum

Inwestycja, która zawsze daje zyski

Przegląd, zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego i PSP nr 1 w Białobrzegach, nazwano „Cecylianką”, bo związany jest z niedawnym wspomnieniem św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki. W tym roku przyświecało mu hasło „Cantate Domino” (Śpiewajcie Panu).

– Bp Grzegorz Ryś napisał, że jeśli będziemy formować młodych, to ich wiara wypowie się kulturowo – mówi s. Beata Kępka i dodaje: – Warto inwestować w młodych, ponieważ – jak pokazuje moje wieloletnie doświadczenie katechetyczne – młodzi potrafią wykazać się kreatywnością. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa ma na celu wychowanie młodego pokolenia do budowania kultury opartej na wartościach chrześcijańskich.

Organizatorzy przeglądu zdają sobie sprawę, że muzyka jest tym, co sprawia, że każdy zaczyna dostrzegać to, co wokół na co dzień jest niedostrzegalne, a przecież tak bardzo ważne i potrzebne: przyjaźń, dobro, szacunek i miłość. Samo spotkanie przy muzyce, chłonięcie religijnych tekstów zachęcało do głębszych refleksji. Tak wyrażali je sami uczniowie: –  Oto współcześni ludzie. Ciągle biegną, spieszą się. Jeżdżą samochodami, chodzą do szkół, urzędów, odwiedzają sklepy. Wydaje im się, że nie marnują czasu, bo sporo osiągają. Gdy im się przypatruję, czasami mam wrażenie, że wielu z nich żyje niechętnie. Ciążą im nawet, jak kamień u szyi, wizyty u dawno niewidzianego przyjaciela.

II miejsce zdobyli uczniowie z  klasy IIId   II miejsce zdobyli uczniowie z klasy IIId
Harcerze z tej klasy zaśpiewali piosenkę „Wojownicy Pana”
Archiwum Gminy
Choć słowa brzmią nieco pesymistycznie, to jednak sam przegląd tchnął radością i optymizmem. – Świat młodych to pogubiony świat wartości, które warto przed młodymi odkrywać właśnie w tym zabieganym świecie dorosłych. Uczyć nawiązywać relacje w grupie rówieśniczej, ale wskazywać przede wszystkim na relacje z Jezusem Chrystusem – mówi s. Beata.

Młodzież przygotowywała się do konkursu kilka tygodni. Zdaniem widzów występy były barwną paletą twórczych pomysłów choreograficznych i wokalnych. Wśród zaproszonych gości była obecna Małgorzata Bochyńska, starszy wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Radomiu, przewodnicząca jury, ks. kan. Artur Hejda – proboszcz parafii w Białobrzegach, ks. Sławomir Matyga – proboszcz parafii Jasionna oraz Sławomir Ziemnicki, znany w mieście animator kultury i twórca. Nagrody ufundował Wiesław Banachowicz, burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi, który objął honorowy patronat nad szkolną „Cecylianką”.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama