Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Z Cecylią

To była prawdziwa uczta duchowa. Artyści wykonywali nie tylko pieśni religijne, ale też znane wszystkim popularne utwory.

Wojewódzkie Święto Muzyki „Cecyliada” odbywa się cyklicznie od 1998 r. w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego. Patronuje mu św. Cecylia. W tym roku artyści przyjechali do Skarżyska-Kamiennej. – „Cecyliada 2012” rozpoczęła się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, którą sprawowali ks. kan. Jan Kularski oraz ks. Sylwester Gula. Byli na niej obecni przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz posłowie. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili artyści występujący na tegorocznym Święcie Muzyki: dwie orkiestry dęte, chóry oraz zespół wokalno-instrumentalny. Każdy wykonawca przygotował inny muzyczny element na Eucharystii: poszczególne pieśni i części stałe, by poprzez muzykę i śpiew modlić się i oddać chwałę Bogu za wstawiennictwem św. Cecylii – mówi Małgorzata Janiec. Po Eucharystii w kościele odbył się koncert muzyki sakralnej. Wystąpiły dwie orkiestry dęte ze Skarżyska i z Krasocina, skarżyskie chóry: Sursum Corda (z parafii NSJ), Mezzoforte (z Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Akolada (chór nauczycielski), Chór Ostrobramski (z parafii MB Ostrobramskiej) oraz zespół wokalno-instrumentalny Konterfekt ze Stąporkowa. Na zakończenie wszyscy artyści pod kierownictwem Bartłomieja Robaka wykonali „Christus vincit”.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w skarżyskim Miejskim Centrum Kultury. Tam można było wysłuchać koncertu muzyki popularnej. Wszyscy muzycy i chórzyści prezentowali melodie marszowe, walce, pieśni staropolskie i inne znane tematy muzyczne. Na zakończenie wszyscy razem pod batutą Bartłomieja Robaka wykonali pieśń „Gaude Mater Polonia”. – „Cecyliada 2012” okazała się dla wszystkich zaproszonych gości i zgromadzonych skarżyszczan prawdziwą ucztą muzyczną i duchową, która kolejny raz przypomniała słowa św. Augustyna: „Kto śpiewa – dwa razy się modli” – podsumowuje pani Małgorzata. Uroczystości zorganizowali: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i parafia Najświętszego Serca Jezusowego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma