Nowy numer 41/2018 Archiwum

Na swojską nutę

Laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentowali klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego.

Miejscowością, w której odradza się piękna tradycja organizacji wiejskich zabaw ludowych, jest Wrzos w gminie Przytyk.

To tu w ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko zorganizowało pierwszą edycję Jarmarku Ludowego. Ich nową inicjatywą są  Folkowe Andrzejki. Celem tego wydarzenia jest integracja mieszkańców, promocja folkloru i dziedzictwa kulturowego regionu.

 – Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, jakim były wiejskie zabawy ludowe, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki – mówi Arkadiusz Ostrowski z Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”.

  Na scenie zaprezentowały się najlepsze kapele z naszego regionu
Archiwum Arkadiusza Ostrowskiego
W czasie Folkowych Andrzejek zaprezentowało się, przygrywając do tańca, sześciu wykonawców. Obecni mogli poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu, wielu lat.

Pierwsze na scenie pojawiły się zespoły śpiewacze: Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz Zespół Mirowianki. Ten drugi to wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51. Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki. Wśród występujących kapel, ta z największą ilością nagród i wyróżnień, to Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa. Kapela określana jest mianem twórców i mistrzów teatru weselnego czyli zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa, to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel. Zaprezentowali klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty.

– Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym, partnerom wydarzenia: Piekarni „Wacyn”, Gospodarstwu Sadowniczemu Moniki Bankiewicz – producentowi soków Smakuś z Doliny Radomki oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, które pokazuje, jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej – powiedział pan Ostrowski.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy