Nowy numer 3/2021 Archiwum

Światełko w tunelu, czyli... wolontariusz

Dla wielu są nadzieją, która dla licznych zgasła. Potrafią odczytywać potrzeby innych, nawet gdy cię nie proszą o pomoc. Tacy zdaniem Ewy Kamińskiej są wolontariusze.

Pani wiceprezes wie, co mówi, bo od wielu lat pracuje z wolontariuszami w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Nazywa ich światełkiem w tunelu i każdego chciałaby docenić i nagrodzić, bo jest za co. – Wkładacie w to serce, dużo zaangażowania. Każdy, kto jest wrażliwy, kto niesie pomoc drugiemu, jest światełkiem w tunelu. Nie zagubcie tych wartości, miejcie odwagę zmieniać ten świat nawet trudnych czasach – mówiła, otwierając wraz z prezesem Stowarzyszenia Galę Wolontariatu.

Doroczne spotkanie odbyło się w radomskim Zespole Szkół Muzycznych. Tu spośród ośmiu kandydatów wyłoniono Wolontariusza Roku i Szkolny Klub Wolontariatu Roku. Wyróżniono także dwie wolontariuszki Renatę Adamską i Agatę Goliat z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu,  które uratowały życie nauczycielce (pisaliśmy o tym pod koniec listopada http://www.radom.gosc.pl/doc/1370480.Gimnazjalistki-uratowaly-zycie-nauczycielce).

Renata Adamska (z lewej) i Agata Goliat z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu   Renata Adamska (z lewej) i Agata Goliat z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu
To wolontariuszki, które uratowały życie nauczycielce
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Było też coś dla seniorów, a na koniec dla wszystkich wystąpiła z koncertem Alicja Majewska. Akompaniował jej Włodzimierz Korcz.

Wolontariuszem Roku został Piotr Szerlich z Zespołu Szkół Mody Stylizacji i Usług. – Chcę robić to, co robię. Chcę pomagać – mówi laureat. Piotr jest wolontariuszem od ośmiu lat. Brał udział w różnych akcjach, między innymi „Podziel się posiłkiem”, „Radomianie powodzianom”, „Znicz", grał w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku został laureatem „Ośmiu Wspaniałych”. Na co dzień, choć sam zmaga się z chorobą, opiekuje się 12-letnim chłopcem z autyzmem.

Jako najlepszy Szkolny Klub Wolontariatu wybrano ten działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 20.

„Przyszła pora na aktywnego seniora” to tytuł projektu realizowanego przez „Arkę”, a zaadresowanego do starszych, mającego na celu ich aktywizację w środowisku lokalnym. – Ma to być integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa. Projekt podtrzyma istniejące już relacje pomiędzy seniorami a osobami młodymi, wzmocni je oraz przyczyni się do nawiązania nowych. W ramach realizacji planujemy wycieczki, warsztaty, spotkania, zajęcia kulturalno-rozrywkowe, poradnictwo, a także tak popularny ostatnio nordic walking – mówił ks. Tuszyński. Mówił też, że w ostatnich dniach odbierał kilkadziesiąt telefonów dziennie od seniorów pytających o akcję „Przyszła pora na aktywnego seniora”. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.  Trzeba tutaj dodać, że koncert Alicji Majewskiej odbywał się już w ramach projektu.

Bycie wolontariuszem wymaga przygotowania   Bycie wolontariuszem wymaga przygotowania
Kurs w Arce. Prowadzi go Ewa Kamińska z zawodu psycholog
ks. Zbigniew Niemirski/GN
W gali wolontariatu wzięli udział między innymi przedstawiciele władz Radomia: wiceprezydenci Radomia Anna Kwiecień i Krzysztof Ferensztajn, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Leszek Pożyczka oraz radny Sławomir Adamiec.

Nagrodę dla wolontariusza roku ufundował poseł Zbigniew Kuźmiuk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama