Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świąteczny kiermasz w Urzędzie Miejskim

Anioły, choinki z makaronu i orzechów, ręcznie malowane bombki i rzeźby mogą ozdobić nasze domy podczas świąt.

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia Urząd Miejski w Radomiu zaprosił podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i organizacji pozarządowych z terenu Radomia, by w gmachu wystawili wykonane przez siebie świąteczne ozdoby. 10 i 11 grudnia można je tam kupić, a tym samym wesprzeć działalność tych placówek.

Katarzyna Szewczyk pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Radomskim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Start”. Przez pięć dni w tygodniu z ich wsparcia korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i niepełnosprawne umysłowo. – Do kiermaszu bożonarodzeniowego przygotowywaliśmy się już od września. Skrzętnie do pudełeczek składaliśmy wykonane przez naszych podopiecznych świąteczne ozdoby. Na naszym stoisku są choinki zrobione z makaronu, jeżyki z kolorowego papieru, malowane szkło i wykonane na płótnach obrazy – mówi pani Katarzyna. Ubolewa, że na zewnątrz nie ma reklamy, która informowałaby przechodniów o odbywającym się kiermaszu. Wtedy chętnych do zakupu świątecznych ozdób byłoby pewnie więcej. – Klientami są tylko pracownicy i petenci, którzy przyszli do urzędu załatwić swoje sprawy – zaznacza. Uzyskane fundusze chcą przeznaczyć na działalność warsztatów. Podopieczna placówki, Katarzyna Szczepańska, mówi, że wykonywanie świątecznych ozdób sprawiało im dużo radości, wiele się dzięki temu nauczyli. W pracach pomagali im instruktorzy, którzy podsuwali ciekawe pomysły.

Podopieczni Pedagogów Ulicznych z ul. Marii Gajl prezentują wykonane przez siebie płaskorzeźby   Podopieczni Pedagogów Ulicznych z ul. Marii Gajl prezentują wykonane przez siebie płaskorzeźby
Wykonali je pod opieką Mariusza Mędry (pierwszy z prawej) i Adama Sobienia
Marta Deka/GN
Mariusz Mędra, kierownik Pedagogów Ulicznych z Caritas Diecezji Radomskiej, do Urzędu Miejskiego nie po raz pierwszy przyszedł ze swoimi podopiecznymi. Na ich stoisku można kupić szopki, płaskorzeźby i rzeźby wykonane w drzewie lipowym i korze. – W zeszłym roku mieliśmy więcej typowych bożonarodzeniowych ozdób, jak choinki czy wyroby z masy solnej. Nasi podopieczni sami powiedzieli, że każdy ma prawie to samo i zaproponowali, byśmy w tym roku wystawili to, co robimy w drzewie – mówi pan Mariusz.

Prezentowane na kiermaszu prace podopieczni Pedagogów Ulicznych wykonali podczas warsztatów rzeźbiarskich, które prowadzą dla nich znany radomski rzeźbiarz Adam Sobień i pan Mariusz. Rzeźby są naprawdę piękne, a uzyskane z ich sprzedaży fundusze wesprą organizowaną niebawem Wigilię.

Na stoisku Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas DR jak zawsze królują anioły. Są na bombkach, namalowane na deskach i wykonane z masy solnej. – Pokazujemy tu, co dzieci robią w świetlicy, chcemy pochwalić się wykonanymi przez nie pracami. Jeśli uzyskamy jakiś dochód z tego kiermaszu, chcemy te pieniądze przeznaczyć dla dzieci – mówi s. Małgorzata Binkowska, kierownik świetlicy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama