Nowy numer 49/2020 Archiwum

Potrzebne zdjęcia i dokumenty

Wystawa będzie prezentowała historię Korpusu Ochrony Pogranicza, ale jej fragment będzie poświęcony mieszkańcom powiatu opoczyńskiego, służącym w tej formacji.

Muzeum Regionalne w Opocznie przygotowuje wystawę czasową dotyczącą formacji wojskowej, jaką był Korpus Ochrony Pogranicza. Ekspozycję będzie można zwiedzać od marca do maja bieżącego roku. KOP został utworzony w 1924 r. do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej przed przenikaniem agentów, terrorystów i zwartych uzbrojonych oddziałów dywersyjnych przerzucanych przez sowieckie służby specjalne z terenu ZSRR. W czasie stanu wojny funkcja KOP miała dobiec końca, a jego jednostki miały zgodnie z planem mobilizacyjnym zasilić walczące oddziały i pododdziały Wojska Polskiego.

– Zwracamy się z prośbą do byłych i obecnych mieszkańców powiatu opoczyńskiego o możliwość wypożyczenia pamiątek, dokumentów, odznaczeń, fotografii itp. na czas organizacji ekspozycji. Wystawa będzie prezentowała historię Korpusu Ochrony Pogranicza, ale jej fragment będzie poświęcony mieszkańcom powiatu opoczyńskiego, służącym w tej formacji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej – mówi dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski.

Gdyby ktoś posiadał tego typu pamiątki, proszony jest o kontakt z Muzeum Regionalnym w Opocznie (plac Zamkowy 1, 26-300 Opoczno, tel/fax 44 755 23 19, e-mail: info@muzeumopoczno).

Wypożyczone eksponaty zostaną zwrócone właścicielom po zakończeniu wystawy, a w trakcie jej trwania będą eksponowane w zabezpieczonych gablotach.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.30 oraz w sobotę od 10.00 do 16.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama