Gdy studenci nie mają dla nich czasu

Spotykają się trzy razy w roku, by omawiać strategię pracy duszpasterskiej i wymieniać doświadczenia.

Pierwsze ze spotkań odbywa się w końcu września, gdy kończą się uczelniane wakacje. Drugie organizowane jest w styczniu, a trzecie w czerwcu – oba mają miejsce w czasie studenckich sesji egzaminacyjnych. – Studenci mają mniej czasu na spotkania w siedzibach duszpasterstwa akademickiego, więc my możemy organizować nasze debaty – wyjaśnia ks. Jacek Siekierski, duszpasterz akademicki z kościoła św. Anny w Warszawie, swoistego krajowego centrum DA. Przy okazji z uznaniem mówi o radomskim ośrodku duszpasterstwa akademickiego. Zaznacza przy tym, że nasi radomscy duszpasterze wnoszą swój wkład w prace na szczeblu ogólnopolskim. Jest także wdzięczny naszemu ordynariuszowi. – Bardzo dziękujemy bp. Henrykowi Tomasikowi za wielorakie zaangażowanie. Ponieważ pracował kiedyś jako duszpasterz akademicki, doskonale rozumie nasze zadania i wspiera nas. Zawsze odpowiada na nasze zaproszenia i towarzyszy nam, biorąc na przykład udział w corocznej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę – mówi.

– Zimowe spotkanie ma po trosze charakter warsztatów. Rozmawiamy o metodach, o formacji i narzędziach w pracy ze studentami. Wymieniamy doświadczenia. Zapraszamy prelegentów, by uczestniczyć w wykładach i dyskutować. Dopinamy też sprawy organizacyjne związane z kwietniową pielgrzymką akademicką na Jasną Górę – mówi ks. Marek Adamczyk, duszpasterz akademicki z Radomia, a zarazem gospodarz dwudniowego spotkania, na które do Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego w Turnie przyjechali duszpasterze z całej Polski.

Wykład ks. Marka Dziewieckiego   Wykład ks. Marka Dziewieckiego
Ten ksiądz z naszej diecezji jest rozpoznawalny w całej Polsce
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Obok księży po raz pierwszy w takim spotkaniu wzięła udział siostra zakonna, s. Dolores, Dorota Zok, pracująca w DA „Resurrexit” działającym przy Uniwersytecie Opolskim. – Przyjechałam, by wziąć czynny udział. Zainteresowała mnie tematyka. Myślę, że teraz jeszcze bardziej będę mogła rozumieć tych, którzy do nas przychodzą, i pomagać im – zapewnia.

A tematyka, obok spraw, o których mówił ks. Adamczyk, poświęcona była sprawie przygotowania studentów do sakramentu małżeństwa. O tym mówił ks. Marek Dziewiecki. – O ks. Dziewieckiego prosili sami duszpasterze. Jest on dobrze znany w całym kraju dzięki swym książkom, a także konferencjom i rekolekcjom – wyjaśnia ks. Adamczyk. Drugim prelegentem był ks. Grzegorz Głąb, polonista z naszej diecezji, który jest wykładowcą KUL. On z kolei mówił o obrazie księdza we współczesnej literaturze polskiej. Jego wykład stał się punktem wyjścia do dyskusji o sposobach obecności księży i Kościoła w ogóle w publicznych debatach.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..