Znamy parafie praktyk diakonów!

Swą trzymiesięczną posługę na parafiach diakoni rozpoczną od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu (17 lutego). Zakończą po trzech miesiącach, krótko przed święceniami kapłańskimi.

Jakie czekają ich zadania? Wyjaśnia to ks. kan. Jan Chodelski, proboszcz parafii Wierzbica, która od kilku lat jest miejscem praktyk diakonów: – Diakon na kilka miesięcy przed święceniami i podjęciem pracy wikariusza poznaje życie parafii „od środka”. Inaczej niż do tej pory, gdy był klerykiem w rodzinnej parafii, jest tutaj całą dobę. Naszego diakona wprowadzamy w pracę grup parafialnych. Poznaje pracę w świetlicy młodzieżowej oraz posługę w dwóch Domach Pomocy Społecznej. Oczywiście będzie też głosił kazania i włączał się w posługę sakramentalną. Szczególną nowością dla diakonów jest praca w kancelarii i spotkania z człowiekiem, już nie w charakterze ćwiczeń, ale konkretu – sprawy, z jaką ten przychodzi. Diakoni stają się też częścią zespołu parafialnego. Z doświadczenia minionych lat mogę powiedzieć, że z jednej strony przygląda się nam, kapłanom, ale też czynnie tworzy tę wspólnotę. Ważną sprawą jest także umiejętność współpracy z katechetami świeckimi oraz z osobami pracującymi w kościele, na przykład czy to jako zakrystianin, czy organista.

Proboszczowie, którzy przyjmują na praktyki diakonów, spotkali się w czasie ogłoszenia listy w rektoracie radomskiego seminarium   Proboszczowie, którzy przyjmują na praktyki diakonów, spotkali się w czasie ogłoszenia listy w rektoracie radomskiego seminarium
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Tę zapowiedź dopełnia słowo rektora radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Jarosława Wojtkuna: – Nasi absolwenci powinni poznać smak duszpasterstwa w formie praktyk. Owszem, wychowywali się w parafiach, ale teraz staną się częścią zespołu duszpasterskiego. Będzie to pierwsze takie zetknięcie z rzeczywistością parafialną. Zaangażują się nie tylko w pracę duszpasterską, ale także poznają klimat życia na plebanii, gdzie będą mieszkać potem jako księża. Te praktyki można by nazwać przedsionkiem rzeczywistości, do której przygotowywali się w czasie studiów i formacji seminaryjnej.

Sami diakoni nie kryją faktu, że na moment ogłoszenia parafii, do których zostają posłani, czekali z napięciem. – To pierwsze takie posłanie w naszym życiu i odpowiedź związana z posłuszeństwem władzy kościelnej. Na parafiach będziemy mogli zdobytą podczas studiów teorię skonfrontować z konkretem wyzwań pracy na parafii – mówi dk. Wojciech Prawda, dziekan szóstego roku studiów seminaryjnych i zarazem całego alumnatu.

Oto diakoni i parafie, gdzie będą odbywać praktyki duszpasterskie:

dk. Krzysztof Bochniak – parafia pw. św. Kazimierza w Radomiu

dk. Bartłomiej Goździewski – parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie

dk. Jarosław Grabka – parafia pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej

dk. Rafał Grzywacz – parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie

dk. Adrian Jaksęder – parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu

dk. Paweł Krasiński – parafia pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole

dk. Piotr Kszczot – parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu

dk. Krzysztof Kwiatkowski – parafia pw. św. Stefana w Radomiu

dk. Michał Machnio – parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu,

dk. Sebastian Maciąg – parafia pw. św. Teresy w Radomiu

dk. Tomasz Orłowski – parafia pw. NSJ w Starachowicach

dk. Józef Orzechowski – parafia pw. św. Stanisława w Wierzbicy

dk. Paweł Mańturzyk – parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

dk. Wojciech Prawda – parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu

dk. Adam Włodek – parafia pw. św. Łukasza w Radomiu


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..