Nowy numer 24/2021 Archiwum

By post nie przeciekł przez palce

Właśnie po to organizowane są rekolekcje. Pomagają lepiej przygotować się do uroczystości Wielkiej Nocy.

W Radomiu rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci szkół podstawowych. W katedrze prowadził je ks. Bartłomiej Wink, student teologii pastoralnej na KUL-u. – Rekolekcje to jest taki wyjątkowy czas, w którym warto na nowo zachłysnąć się Panem Bogiem, na nowo pokochać Pana Boga. Zwłaszcza dzieci, kiedy w tych dniach mają wolny czas od szkoły, mogą więcej się pomodlić i w sposób radosny usłyszeć o Panu Bogu – powiedział ks. Bartek. W naukach główny nacisk kładł na modlitwę i Kościół, ponieważ, jak zaznaczył,  bardzo ważne, by dzieciaki czuły się dobrze w kościele i od najmłodszych lat czuły, że są  w Kościele jako wspólnocie.

Pierwszy dzień rekolekcji przypadł w Środę Popielcową. Księża posypali dzieciom głowy popiołem, mówiąc: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Bardzo ważne w okresie Wielkiego Postu są nawrócenie i pokuta. To jest czas dobrego przygotowania na najważniejsze dla katolika święto Zmartwychwstania Pańskiego. Chodzi o to, byśmy jak najlepiej przeżyli te 40 dni, żeby nam nie przeciekły przez palce. W Wielkim Poście warto wejść w siebie i zastanowić się samemu, co mogę zmienić w swoim życiu. Żeby to był czas głębszej refleksji i zastanowienia się: przecież ja jestem katolikiem, mogę zbliżyć się do Pana Boga i to wcale nie jest takie trudne – wyjaśnia ks. Wink.

Ks. Bartłomiej zachęca też do podejmowania konkretnych postanowień w Okresie Wielkiego Postu. One przede wszystkim zbliżają nas do Pana Boga, ale także dodają nam siły w wierze. Pokazują, że mimo naszego grzechu, naszych upadków, naszych słabości potrafimy wziąć się w garść i naprawdę coś dobrego zrobić – mówi.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama