Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mamy biskupa!

Biskup musi być nade wszystko człowiekiem, któremu zależy na Bogu, bo tylko wtedy zależeć mu będzie na ludziach.

Te słowa Benedykta XVI, wypowiedziane w tym roku w bazylice watykańskiej 6 stycznia, przywołał ks. kan. Kazimierz Chojnacki, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. W progach świątyni witał rodaka, bp. Radosława Zmitrowicza, który 9 lutego z rąk bp. Leona Dubrawskiego, ordynariusza kamieniecko-podolskiego przyjął święcenia biskupie. Bp Zmitrowicz został mianowany biskupem pomocniczym tamtejszej diecezji 29 listopada 2012 r. przez Benedykta XVI.

Radosław Zmitrowicz urodził się 2 września 1962 r. w Gdańsku, a potem dzieciństwo i młodość, aż do matury, spędził w Kozienicach. – Tu wzrastałeś i włączałeś się w życie Kościoła. Tu przyjąłeś I Komunię św., sakrament bierzmowania i tu celebrowałeś swą Mszę św. prymicyjną. To wydarzenia, które cię łączą z naszą parafią i nas z tobą – mówił ks. Chojnacki.

Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik   Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik
– Niech hojne Boże błogosławieństwo zapewni owocność twojej posługi – zakończył życzeniami
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Po maturze Radosław Zmitrowicz wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zakonny nowicjat odbył na Świętym Krzyżu, a studia seminaryjne  w Obrze. 17 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Poznaniu, a potem był ojcem duchownym w Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach. W 1997 r. udał się na placówkę misjonarską do Turkmenistanu. Potem rozpoczął pracę duszpasterską na Ukrainie, a tu między innymi w Czernichowie i Kijowie. Został mianowany wyższym przełożonym oblatów na Ukrainie. Obecnie rozpoczyna posługę biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej.

– To wyróżnienie, że z naszej kozienickiej ziemi Pan Bóg powołał naszego rodaka do godności biskupiej. Na progu tej posługi życzymy, aby żar Ducha Świętego rozpalał twoje serce. Niech nie zbraknie ci sił i życzliwych ludzi – mówili przedstawiciele parafii.

W prymicyjnej Celebrze, przy licznym udziale wiernych, którzy wypełnili świątynię, wzięli udział kapłani związani z Kozienicami, jak też i księża oblaci. Kazanie wygłosił bp Henryk Tomasik. Zakończył je życzeniami, w których przywołał Henryka Sienkiewicza i jego dzieła pisane „ku pokrzepieniu serc”. – „Bar został wzięty”, pisał Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”. Nawiązując do tych słów, życzymy: Niech Bar, Kamieniec, Gródek, Winnica, Chmielnicki zostaną wzięte dla Chrystusa – mówił nasz ordynariusz.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama