To było obchodzone po raz szósty i zorganizowane z niemałym rozmachem święto Radomia i diecezji radomskiej na wspomnienie patrona św. Kazimierza Królewicza.
Trzydniowe świętowanie rozpoczęło się w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa otwarciem dwóch wystaw: „Bazylika św. Kazimierza w Radomiu. Jubileusz” i grafik studentów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydział w Kownie. Później na scenie ośrodka zaprezentował się Teatr Poszukiwań w spektaklu „Legenda o św. Kazimierzu” w reżyserii Włodzimierza Mancewicza. Obok teatru zaprezentowała się młodzież z PG nr 1 oraz Zespół Muzyki Dawnej Musici Pioncowienses z Pionek. Legenda powstała przy okazji pomysłu, na jaki wpadli radomscy piekarze, aby z okazji święta miasta powstał jakiś wyrób cukierniczy nawiązujący do tego wydarzenia. A że królewicz Kazimierz miał w zwyczaju modlić się przed świątynią farną, zanim rano otworzył ją kościelny, narodził się pomysł, aby symbolem Kazików stał się klucz. Jak piekarze uradzili, tak też zrobili. Upiekli uplecione ze słodkiego ciasta klucze i jak zapewniali, spożycie owego wypieku ma zapewniać rozjaśnienie umysłu i mądrość.
Nagroda św. Kazimierza przyznawana jest za propagowanie lokalnej historii. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymał dr Sebastian Piątkowski – historyk, regionalista, pracownik Radomskiej Delegatury IPN. Jest autorem licznych wydawnictw o dziejach Radomia i regionu. Jest także konsultantem przy przedsięwzięciach związanych z historią miasta i ma swój olbrzymi wkład w badania naukowe. Jego kandydaturę zgłosiła Resursa Obywatelska.
– Są cztery instytucje, z którymi moja działalność zawodowa jest związana: Archiwum Państwowe w Radomiu, Radomska Delegatura IPN, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu i Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa. Człowiek pisze, prowadzi wykłady, a stoi za nim grupa anonimowych osób, które pomagają, okazują życzliwość. Bez nich moja działalność byłaby niemożliwa – mówił laureat.
Muzyczne Kaziki poprzedził koncert laureatów. Finalistą tej nagrody została grupa "Frument Project" w składzie: Patryk Walczak – akordeon, Michał Szpioła – gitara, Łukasz Rylski – gitara i Kamil Rylski – cajon.
Drugi dzień Kazików rozpoczął się od krótkiego przedstawienia historycznego w kościele pw. św. Kazimierza, przygotowanego przez młodzież i nauczycieli z PG nr 12 w Radomiu. Scenariusz do przedstawienia napisał dyrektor szkoły Krzysztof Szewczyk. Po przedstawieniu sprawowana była Eucharystia. Msza św. związana z jubileuszem dziesięciolecia podniesienia kościoła pw. św. Kazimierza do godności bazyliki mniejszej miała miejsce w godzinach wieczornych i połączona była z poświęceniem na placu kościelnym pomnika świętego patrona.
Z kolei na ulicach Radomia odbył się Bieg Kazików na dystansie 10 kilometrów. W biegu wystartowało około 700 zawodników. Najlepszym z panów okazał się Radosław Kłeczek ze Śląska Wrocław. Wśród pań jako pierwsza dobiegła do mety Svietlana Kudelicz z Białorusi. Bieg główny poprzedził Radomski Bieg Dobroczynności. Dochód z niego będzie przekazany na zorganizowanie pobytu w Polsce dzieci z Solecznikowskiego Domu Dziecka w Solecznikach na Wileńszczyźnie. Tego dnia swoich sił na krótkich dystansach próbowali też młodzi i najmłodsi – bo zaledwie kilkuletni – miłośnicy biegania. W tym dniu również Resursa otworzyła swoje podwoje. Między innymi odbyło się tu spotkanie z grupą młodzieży polskiej ze szkoły w Miednikach Królewskich na Litwie. Spotkanie prowadził Jan Maniak, radny Rady Miejskiej w Radomiu. Po spotkaniu z koncertem wystąpiła grupa „Przepióreczka” z Miedników. Trzydniowe świętowanie zakończył wykład prof. Dariusza Kupisza – „Wizyty monarchów w dawnym Radomiu”.