Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Przysusze będą poznawać patronów ulic

Ten pomysł byłby rzeczą niezwykle cenną w każdej miejscowości, bo przecież wielu z tych patronów po prostu nie znamy albo wiemy o nich bardzo niewiele.

Kuratorem wystawy otwartej w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze i jednocześnie autorką scenariusza oraz aranżacji plastycznej jest dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka.

Bohaterem pierwszej wystawy jest ks. Julian Młynarczyk, pedagog i nauczyciel oraz wieloletni kapelan w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Mariówce.

Jego imię nosi rondo za Przysuchą, gdzie rozwidlają się drogi w kierunku Opoczna i właśnie Mariówki.

W gablotach i na ścianach obrazy, fotografie, zapiski i notatki, książki i brewiarze, do tego ubrania.

Po zmarłym kapłanie i wychowawcy zachowały się ubrania i stroje   Po zmarłym kapłanie i wychowawcy zachowały się ubrania i stroje
Są tu sutanny, ornaty i inne szaty liturgiczne
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
– Zdecydowana większość eksponatów pochodzi z archiwum zgromadzenia sióstr służek z Mariówki. Część obiektów, dotycząca pobytu księdza Młynarczyka w Sandomierzu, została uzupełniona podczas kwerendy i pochodzi ze zbioru biblioteki diecezjalnej w Sandomierzu. Pragnę tu podkreślić życzliwą współpracę przy kompletowaniu zbiorów na naszą wystawę – mówi pani kurator.

Wśród zbiorów wskazuje na fotografię, swoisty regionalny smaczek. Zdjęcie przedstawia grupę księży razem z kapelanem z Mariówki. Wykonane zostało w nieodległych Nieznamierowicach, a w opisie zadbano o szczegółowe informacje dotyczące bohaterów fotografii.

Julian Młynarczyk urodził się w 1882 r. Gdy miał 23 lata, został wysłany przez władze diecezjalne na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego do Rzymu. Obok studiów wiele czasu poświęcał na poznawanie zakładów salezjańskich i stosowane tam metody wychowawcze.

Ks. Julian Młynarczyk (1885–1950)   Ks. Julian Młynarczyk (1885–1950)
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Po powrocie do Polski pełnił różne zadania w Sandomierzu. W przededniu wybuchu I wojny światowej trafił do Mariówki, z którą wkrótce miał związać dalsze swoje życie i działalność.

– Powrót do Sandomierza stał się niemożliwy. Było to zrządzenie opatrznościowe. Zaczął pełnić rolę kapelana zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej i przystąpił do dzieła organizowania w tym miejscu szkół. Ta praca pochłonęła go całkowicie. Temu dziełu nie przeszkodziła nawet hitlerowska okupacja. Wbrew zarządzeniom władz ks. Młynarczyk organizował tajne nauczanie i czynnie się w nie angażował. Znamiennym przykładem tej działalności może być egzamin maturalny przeprowadzony w 1943 r.

W marcu 1945 r. ks. Młynarczyk otworzył w Mariówce koedukacyjne gimnazjum i liceum. Jednak ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 1946 r. zrzekł się funkcji dyrektora szkół. Mimo to pełnił nadal obowiązki prefekta. Zmarł 23 grudnia 1950 r. w szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie – opowiada s. Grażyna Kwiecień.

Ciało zasłużonego kapelana, nauczyciela i wychowawcy zostało przywiezione do Mariówki.

Został pochowany na miejscowym cmentarzu parafii Smogorzów, do której należy Mariówka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy