Decyzję o przyznaniu tego honorowego tytułu radni gminy Stromiec w powiecie białobrzeskim podjęli jednogłośnie.
Jak podkreśla Robert Grudzień – muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizator prestiżowych festiwali odbywających się w całej Polsce – to wyróżnienie ma dla niego szczególne znaczenie. – To wielka radość, ale także zobowiązanie. Tu są moje korzenie. Ojciec zawsze mi powtarzał, że najważniejszy jest Stromiec, Stara Wieś, Niedabyl. Dzięki wpojonemu przez niego zamiłowaniu do tych stron zawsze chętnie tu wracam – mówi Grudzień.
Jak podkreśla, to również te okolice kształtowały jego patriotyzm, bowiem
Stara Wieś i Niedabyl, to rodzinne miejscowości Dionizego Czachowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców w Powstaniu Styczniowym. Według przekazów rodzinnych potomków słynnego powstańca i lokalnej legendy, w niedabylskim dworze bywała Justyna Chopinowa z kilkuletnim synem Fryderykiem. Matka Fryderyka i matka Dionizego były bliskimi krewnymi. Z Niedabyla pochodził też ojciec pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Rodzinne okolice wpłynęły też na zainteresowanie pana Grudnia muzyką. – Mama i babcia często śpiewały, a ja, jako kilkuletni chłopiec byłem urzeczony grą organisty w stromieckim kościele – wspomina muzyk.
W zakresie muzyki organowej Robert Grudzień znajduje się w gronie najlepszych ekspertów w Polsce. Podczas studiów w Niemczech, grał na najlepszych instrumentach w Europie i w Ameryce. Ale zawsze chętnie wraca do Stromca. Od lat współpracuje z miejscową gminą, parafią, szkołami oraz biblioteką. Efekt tej współpracy to inicjatywy artystyczne, które włączają te instytucje w ogólnopolskie projekty i festiwale. W czasie dwudziestoletniej współpracy R. Grudnia ze stromiecką parafią obok wirtuoza organów wystąpili m.in.: Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, Włodzimierz Matuszak, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Chór Politechniki Radomskiej pod dyrekcją Ryszarda Balmowskiego, Georgij Agratina.
W 2013 roku Robert Grudzień realizuje autorski projekt „Każdemu marzy się wolność”. To największy i najdłużej trwający w Polsce cykl imprez artystycznych, edukacyjnych, turystycznych i sportowych poświęconych pamięci powstania styczniowego. Inauguracja projektu odbędzie się 5 kwietnia w Niedabylu, a spotkanie nosi tytuł „Urodziny płk. Dionizego Czachowskiego – zapomnianego generała Powstania Styczniowego”. Okolicznościowe spotkania planowane są też w szkołach w Stromcu i Dobieszynie oraz innych placówkach powiatu białobrzeskiego.
Oprócz Roberta Grudnia honorowe obywatelstwo gminy Stromiec otrzymali ks.
Antoni Niemotko, płk Ryszard Kukliński, prof. Ryszard Zaręba, Adam
Wróblewski.