Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zwyczajni – nadzwyczajni

Jak mówili sami w słowie podziękowania: pochodzą z różnych środowisk, wykonują różne zawody i posiadają różne zainteresowania. – Łączy nas szczera miłość do Jezusa Chrystusa - mówią o sobie.

Mowa o kolejnej grupie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Posłani u kresu Wielkiego Postu, już w nadchodzące dni Wielkanocy będą pomagać kapłanom i diakonom w udzielaniu Komunii św. podczas nabożeństw i zaniosą Eucharystię chorym.

– Czuję się dumny z taty i ufam, że to jeszcze bardziej otworzy naszą rodzinę na Chrystusa – mówi Michał Sokołowski z radomskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Michał jest animatorem zaangażowanym w Ruch Światło-Życie. Jego tata, Jarosław, z całą rodziną zaangażował się w Ruch Domowego Kościoła, a ponadto jest Rycerzem Kolumba. Wspólnota parafialna cieszy się od tego roku liczbą siedmiu nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Po raz pierwszy dwaj szafarze zaczną swą posługę w radomskiej parafii pw. św. Teresy na Osiedlu Borki. Jednym z nich jest Roman Świtka. – To szczególny moment dla każdego z nas i dla naszych rodzin. Syn przeżywa to bardzo głęboko, podobnie małżonka i pozostali członkowie rodziny, którzy biorą udział w naszym posłaniu. Mam świadomość zadań, które stają przede mną, ale i przed rodziną, bo przecież wszyscy będziemy w tym jakoś uczestniczyć. Rozmawiałem z proboszczem, ks. Zbigniewem Gaczyńskim. Wiem, że są ludzie, którzy nas wyczekują. Księża nie są w stanie, pełniąc posługę w kościele, odwiedzić starszych i chorych w domach w dni Wielkiej Nocy. To będzie nasza misja. Cieszę się, że dzięki tej posłudze właśnie ci nasi parafianie będą mogli w pełni uczestniczyć w Eucharystii, łącząc radiowe czy telewizyjne transmisje Mszy św. z przyjęciem Pana Jezusa w Komunii św. – mówi pan Roman.

Nowa grupa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. to 18 mężczyzn   Nowa grupa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. to 18 mężczyzn
W sumie w diecezji mamy ich niemal stu. W czasie Celebracji pomagają kapłanom i diakonom. Zanoszą też Eucharystię chorym do domów
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Pierwsza grupa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczęła swą posługę jako owoc Kongresu Eucharystycznego naszej diecezji, który odbył się w 2005 r. Dziś – jak informuje kanclerz kurii, ks. Sławomir Fundowicz – jest to grupa niemal 100 mężczyzn.

W tym roku swą posługę rozpoczęło 18 szafarzy. Obok kilku radomskich parafii reprezentują wspólnoty z Radzic, Mniszka, Wygody, Starachowic i Skarżyska-Kamiennej.

– Ten, kto służy Eucharystii, zobowiązuje się, aby być apostołem jedności. Swą posługą będziecie zbliżać ludzi do Pana Boga i będziecie budować jedność z duszpasterzami. Gdy dziś mamy tyle ataków na Kościół, potrzeba nam budowy jedności w parafii. I o to bardzo, bardzo proszę. Budowanie jedności będzie uwierzytelniać waszą misję – mówił bp Henryk Tomasik, który przewodniczył liturgii posłania szafarzy w kaplicy radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama