Nowy numer 3/2021 Archiwum

Było w czym wybierać

Napracowali się tyle, ile mogli, i tyle, ile chcieli, i tak, jak potrafili. Ich wiosenne i wielkanocne ozdoby trafiły do wielu domów oraz miejsc pracy.

Tradycyjny już świąteczny kiermasz miał odbywać się przed Urzędem Miejskim w Radomiu przy ul. Żeromskiego.  Ale nieoczekiwana zimowa aura sprawiła, że świąteczne stoiska ustawiono w holu, przy wejściach do UM od strony ulic Żeromskiego i Kilińskiego. Na nich swoje piękne i własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczno-wiosenne, oferowali podopieczni radomskich warsztatów terapii zajęciowej oraz podopieczni organizacji pozarządowych.

Było w czym wybierać, a ceny przystępne, na każdą kieszeń. Wiele wyrobów to istne dzieła sztuki. Ich twórcy poświęcili na ich wykonanie bardzo dużo czasu. Oczywiście wspierali ich przy tym wychowawcy i instruktorzy. – Nasze wyroby mogą przystroić nie tylko każdy wielkanocny stół, ale i miejsce pracy. W ofercie mamy wielkanocne baranki, jajka ozdabiane różnymi technikami, kurki, kogutki, malowane szkło. No i to, co jest naszym znakiem rozpoznawczym – malowidła na deskach. Tym razem głównie anioły i kwiaty – mówi Małgorzata Binkowska, kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas.

Powodzeniem wśród kupujących cieszyły się wielkanocne palmy misternie wykonane z bibuły. Ich autorzy to podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Radomskim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Mamy czterdziestu podopiecznych z upośledzeniem umysłowym, którzy od kilku miesięcy intensywnie pracowali, przygotowując się do tego kiermaszu. W naszej ofercie oprócz palm wielkanocnych są kwiaty z bibuły, barany z masy solnej i inne cudeńka – podkreśla Monika Jabłońska, instruktor-terapeuta. Wyroby inne od wszystkich proponowali podopieczni Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów Społecznych Caritas Diecezji Radomskiej. To płaskorzeźby wykonane na deskach oraz niewielkie rzeźby z drewna. Prace zostały wykonane na terenie siedziby Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” przy ul. Struga. Te drewniane wyroby to wynik pracy chłopców. Dziewczęta przygotowały na kiermasz malowane jajka i kartki świąteczne.

– Lubię malować i wycinać. Lubię prace plastyczne – mówi Karol z WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Radomiu. Jego koleżanka Katarzyna dodaje, że ich wyroby są bardzo czasochłonne i wymagają precyzji wykonania. No i rzeczywiście widać efekty tej pracy. Oczy cieszą kolorowe ptaszki, pisanki. Dodatkowo ciekawy efekt dają przyklejane piórka i cekiny.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży wyrobów zostają w całości przeznaczone na zakup materiałów do dalszej terapii podopiecznych. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama