Przypominają o gotowości świadectwa

Neokatechumeni wiedzą, że już w Nowym Testamencie palmy były symbolem męczeństwa. Stąd duże palmowe liście w Niedzielę Męki Pańskiej mogą wnosić do kościoła dopiero od pewnego etapu swojej formacji.

Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, była obchodzona w Jerozolimie już w IV w. Stamtąd do Europy Zachodniej obchód dotarł w XI w. Święto odbywa się na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ono okres bezpośredniego przygotowania do świąt wielkanocnych. Tego dnia wierni przynoszą do świątyni palmy – symbol odradzającego się życia.

Członkowie wspólnot neokatechumenalnych, działających przy kościele św. Teresy na radomskich Borkach, w procesji wnieśli do świątyni palmowe liście. – Palmy są starożytnym symbolem chrześcijańskim. Symbolizują chrześcijan, którzy zawsze są wierni Chrystusowi. Są też takim znakiem gotowości cierpienia dla Jezusa Chrystusa. My te palmy otrzymujemy na pewnym etapie tego doświadczenia, jakim jest Droga Neokatechumenalna, po uroczystym wyznaniu wiary w kościele, kiedy mówimy na podstawie naszego życia, dlaczego wierzymy. – Palmy symbolizują chrześcijan, którzy zawsze są wierni Chrystusowi – mówią neokatechumeni   – Palmy symbolizują chrześcijan, którzy zawsze są wierni Chrystusowi – mówią neokatechumeni
Marta Deka/GN
I to jest ten moment, kiedy jesteśmy gotowi być świadkami Jezusa Chrystusa – wyjaśnia Jan Schönthaler z najstarszej wspólnoty neokatechumenalnej przy kościele św. Teresy.

Poświęcone palmy wieszają potem nad drzwiami, oknami czy też na balkonach swoich domów, by pokazać, że tu mieszkają osoby, które wyznają wiarę. – Palmy przypominają nam o miłości Jezusa Chrystusa. One są zawsze zielone, chociaż więdną, kurczą się, trochę szarzeją, ale przypominają, że ta miłość jest wierna, że jest zawsze, że Chrystus jest z nami i pomaga w konkretnych sytuacjach – mówi Jan Schönthaler.

Na wyznanie wiary zgromadzili się przed prezbiterium   Na wyznanie wiary zgromadzili się przed prezbiterium
Marta Deka/GN

 

Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. kan. Zbigniew Gaczyński. – Wyjątkowe palmy przynieśli bracia i siostry ze wspólnot neokatechumenalnych. Są już po pewnym etapie tejże właśnie drogi. Dzisiaj również odśpiewają w sposób uroczysty wyznanie wiary, które wszyscy razem będziemy recytować po odczytanej męce Pańskiej – powiedział. – Bardzo się cieszę, że oni są z nami i modlą się za parafię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..