Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tę pielgrzymkę pamięta się całe życie

Tamta modlitwa przed maturą dała spokój i pewność, że wszystko się uda.

Tak wspominają swe pielgrzymki byli maturzyści. Paweł Mazur jest dziś studentem III roku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na specjalności inżynieria naftowa i gazownicza. – To było coś niesamowitego. Wspólny wyjazd klas maturalnych z naszej szkoły i wspólna modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Jako ministrant mogłem służyć do Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tego się nie zapomina – wspomina. W tym roku jego młodsza siostra Katarzyna będzie zdawać egzamin dojrzałości. Jest uczennicą w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie. – Będę uczestniczyła w pielgrzymce maturzystów. Chcę polecać wstawiennictwu Matki Bożej mój egzamin maturalny i egzaminy moich koleżanek i kolegów. Zdaję sobie sprawę, że modlitwę trzeba połączyć z solidnym przygotowaniem do matury – mówi maturzystka.

Na Jasną Górę maturzyści z naszej diecezji pojadą w kilku grupach i w kilku terminach. Centralna pielgrzymka odbędzie się 23 kwietnia. Po raz siódmy organizuje ją ks. Sławomir Adamczyk, pracownik Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej. – Każdego roku na diecezjalnej pielgrzymce maturzystów gromadziło się na Jasnej Górze ponad trzy tysiące młodych z wielu parafii naszej diecezji. Podobnie będzie i w tym roku. Koniec kwietnia to czas, gdy maturzyści mają już za sobą zajęcia ostatniego roku szkolnego, a przed sobą tylko egzamin maturalny. Ten moment jest doskonały na takie modlitewne spotkanie. Maturzystom towarzyszą nauczyciele, wychowawcy i dyrekcje szkół. Taka wspólnota buduje wyjątkową jedność – mówi ks. Adamczyk.

Wieża jasnogórskiego klasztoru pokazuje, gdzie znajduje się duchowe centrum narodu   Wieża jasnogórskiego klasztoru pokazuje, gdzie znajduje się duchowe centrum narodu
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Tegorocznej pielgrzymce maturzystów przyświeca hasło zaczerpnięte z Drugiego Listu św. Pawła do Tymoteusza: „Wiem, Komu uwierzyłem”.

Program diecezjalnej pielgrzymki maturzystów:

9.30 – Aula o. Kordeckiego, konferencja – ks. dr Marek Adamczyk, duszpasterz akademicki.

10.30 – Przygotowanie do Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej (śpiew, próba asysty).

11.00 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika.

12.00 – Przerwa obiadowa.

13.30 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

14.30 – Nabożeństwo zawierzenia Matce Bożej, poświęcenie dewocjonaliów i błogosławieństwo kończące pielgrzymkę w Kaplicy Cudownego Obrazu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama