Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Syn tej ziemi

W 1863 roku mógł zostać generałem.

To pomysł ogólnopolski, ale cieszę się, że mogłem go zainaugurować tu, w Niedabylu, gdzie urodził się Dionizy Czachowski. Mój projekt ma na celu promowanie tego wielkiego człowieka, bohatera. Można powiedzieć, że to zapomniany nie pułkownik, ale generał, dlatego, że Marian Langiewicz w swoim liście pisał, iż Dionizy Czachowski jest generałem – mówił Robert Grudzień, wirtuoz organów, autor projektu „Każdemu marzy się wolność”. Pierwsze z serii spotkań w ramach tego projektu zatytułowane „Urodziny Dionizego Czachowskiego, zapomnianego generała powstania styczniowego” nieprzypadkowo miało miejsce w Domu Pomocy Społecznej.

Tu bowiem mieściła się wcześniej Szkoła Podstawowa im. płk. Dionizego Czachowskiego. Wśród wielu zaproszonych gości byli potomkowie bohatera tego uroczystego spotkania. I to oni odsłonili kopię tablicy pamiątkowej, która przed pięćdziesięciu laty była umieszczona w budynku szkoły. Poświęcił ją proboszcz stromieckiej parafii ks. kan. Marek Janas. O znanych i nowo odkrywanych faktach z życia Dionizego Czachowskiego opowiadała prowadząca spotkanie dziennikarka Anna Drela. W części artystycznej wystąpili Robert Grudzień, który grał utwory muzyki klasycznej, oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu. Impreza została zorganizowana we współpracy z samorządem gminnym i powiatowym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma