Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co ma państwo do rodziny?

Tydzień Społeczny, który po raz szósty odbędzie się w Radomiu, zdobył już swoją markę i stałą publiczność. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem: „Państwo wobec rodziny w III Rzeczypospolitej”.

– Bez przesady można powiedzieć, że kwestia rodziny jest dziś decydująca o naszym narodowym bycie, a w szerszej perspektywie chyba nawet o losach cywilizacji zachodniej. W obliczu dramatycznych wskaźników demograficznych w Polsce, wielkiej emigracji ludzi młodych, a także coraz bardziej zorganizowanych i agresywnych działań uderzających w samą istotę małżeństwa i rodziny, państwo – jeśli ma rzeczywiście być państwem polskim i służyć narodowi – jako jeden z absolutnych priorytetów powinno mieć właśnie politykę chroniącą i wzmacniającą rodzinę – mówi ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent kościelny AK. A jak to w rzeczywistości w III RP wygląda, jak powinno być oraz jakie możliwości i zadania stoją przed polskim państwem i społeczeństwem – odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w kolejnych dniach Tygodnia Społecznego.

Impreza rozpocznie się 21 kwietnia o 18.00 w kościele MB Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik, homilię wygłosi abp Henryk Hoser, przewodniczący Komisji Bioetycznej Episkopatu Polski. Po Eucharystii arcybiskup wygłosi też wykład „Bioetyka a prawo stanowione: etyczne granice regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro”, a potem odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Ziemcem, jednym z najbardziej cenionych i popularnych dziennikarzy, prezenterem Wiadomości TVP, zarazem człowiekiem głębokiej wiary i pięknego życia rodzinnego.

22 kwietnia o 18.00 w OKiSz „Resursa Obywatelska” z wykładem „Obrona praw pracowniczych obroną rodziny” wystąpi Janusz Śniadek, poseł na Sejm RP, były przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Dzień później, również o 18.00, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska wygłosi wykład „Niezmiennie: rodzina, dzieci, praca. Wartości Polaków 2007–2012”. Po nim odbędzie się panel publicystów na temat: „Kulturowe i polityczne zagrożenia polskiej rodziny” z udziałem Jacka Karnowskiego (redaktor naczelny „Sieci”) i Tomasza Terlikowskiego (redaktor naczelny portalu „Fronda.pl”).

Ostatniego dnia imprezy, czyli 24 kwietnia, organizatorzy na 10.00 do "Resursy Obywatelskiej" zapraszają przede wszystkim młodzież i młode małżeństwa na konferencję „Radość czystej miłości”. Będzie można obejrzeć filmy „Jak dobrze znasz swoją dziewczynę, chłopaka?” i „Narzeczeństwo, czyli próba celibatu”. Dr Joanna Płońska, wykładowca KUL w Instytucie Nauk o Rodzinie, wygłosi wykład na temat: „Dreszcz czystości. Dlaczego czystość przedmałżeńska jest ważna?”, a Grzegorz Nyc, lekarz ginekolog – „Czystość przedmałżeńska i małżeńska jest zdrowa”. Na zakończenie młodzi ludzie, którzy przystąpili do Ruchu Czystych Serc dadzą świadectwa.

Tydzień Społeczny zakończą o 18.00 wykład dr. Cezarego Mecha „Konsekwencje antyrodzinnej polityki państwa – diagnoza i postulaty” i panel parlamentarzystów Andrzeja Dery (SP), prof. dr. hab. Józefa Hrynkiewicza (PiS) i Jacka Żalka (PO) na temat: „Polityka prorodzinna państwa w III Rzeczypospolitej”.

Organizator: Akcja Katolicka. Partnerzy: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej, OKiSz "Resursa Obywatelska", parafia MB Miłosierdzia w Radomiu. Patronat honorowy: biskup radomski Henryk Tomasik, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej. Sponsorzy: RTBS „Administrator”, Multi-art. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym Tygodnia Społecznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama