Cel podróży wyznaczyło osiem sanktuariów: w Błotnicy, Czarnej, Kałkowie-Godowie, Skarżysku-Kamiennej, Skrzyńsku, Studziannie, Paradyżu i Wysokim Kole.
Do tych miejsc razem ze swymi katechetami, opiekunami i duszpasterzami pielgrzymowało kilka tysięcy gimnazjalistów, którzy w tym roku przystępują do sakramentu bierzmowania. Do każdego z sanktuariów, choćby na krótki czas, starali się dotrzeć nasi biskupi.
– O wasze dusze toczy się wielka walka. Niektórzy po bierzmowaniu poddają się, dają się wyprowadzić z Kościoła, nie znaleźli dla siebie miejsca w tej wspólnocie. Dlaczego? Bo nie zdecydowali się na dynamizm wiary. Bo wiara, moi drodzy, która się nie rozwija, przeżywa regres. A jak najłatwiej pogłębiać swoją wiarę? Otóż najłatwiej pogłębiamy swoją wiarę, gdy się zatroszczymy o wiarę drugiego człowieka. Sprawdźcie to! Nie dajcie wyprowadzić się z Kościoła – mówił młodym bp Henryk Tomasik, a za papieżem Franciszkiem zachęcał młodych do trzech wymiarów dynamizmu: w podążaniu drogą Ewangelii, w budowaniu Kościoła i w wyznawaniu wiary.
Biskup Henryk Tomasik za papieżem Franciszkiem zachęcał młodych do trzech wymiarów dynamizmu: w podążaniu drogą Ewangelii, w budowaniu Kościoła i w wyznawaniu wiary ks. Zbigniew Niemirski/GN Karolina Bińczyk jest uczennicą PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Jej koleżanka Anna Wachowicz uczy się w Szkole Plastycznej. Są pod wrażeniem atmosfery radości i zdumiała je liczba młodych, którzy przybyli do Skrzyńska. – Młodych trudniej zobaczyć w kościele niż ludzi starszych, ale oni są, tylko może się chowają. Tutaj jesteśmy w gronie rówieśników. Możemy się zobaczyć i poznać – mówią gimnazjalistki. Pytane o owo wychodzenie z Kościoła po bierzmowaniu, mówią, że dla nich rok przygotowań do sakramentu był raczej czasem zbliżenia się do Kościoła. – Mamy większą ochotę przychodzić do kościoła i udzielać się – mówią. Ich zdaniem, takie spotkanie jest czymś świetnym, dającym też okazję do nawiązania nowych znajomości.
Podobnego zdania jest Michał Chylak, gimnazjalista z Przysuchy. – Kościół, jak chce się to pokazywać, nie jest tylko dla ludzi starszych. Kościół nie jest też hermetycznie zamknięty. Młodzi wnoszą do wspólnot kościelnych wiele dynamizmu i radości. Jeśli pokazuje się to inaczej, to w dużej mierze jest to efekt nieznajomości Kościoła – zapewnia i serdecznie pozdrawia swoje koleżanki i kolegów z klasy i ze szkoły idących do bierzmowania.
Spotkanie bierzmowanych we współpracy z duszpasterzami i kustoszami sanktuariów przygotował Wydział Katechetyczny kurii radomskiej. Ta akcja wpisała się w program Roku Wiary. Papież Benedykt XVI zaproponował, by w całym Kościele ostatni weekend kwietnia był okazją do spotkania w wierze osób bierzmowanych.
28 kwietnia papież Franciszek udzielił sakramentu bierzmowania grupie 44 osób z różnych krajów świata.